Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Protetyka wczoraj i dziś – co się zmieniło?

inf. własna | 2014-12-11
Protetyka wczoraj i dziś – co się zmieniło?

Historia protetyki, zresztą podobnie jak i całej stomatologii sięga czasów starożytnych. Już wtedy, jak można domniemać braki w uzębieniu były czymś wstydliwym. Początki sięgają już 2 tys. roku p.n.e. Starożytni Chińczycy wykorzystywali fragmenty bambusowych tyczek do zastępowania usuniętych zębów. Wbijali je w miejsce starych.

Jak donoszą zapiski sprzed 700 lat p.n.e. Etruskowie dysponowali bardzo wysoko rozwiniętą jak na te czasy techniką protetyczną. Aby zastąpić własne zęby, złotnicy wykonywali paski ze złota lub srebra i do nich przymocowywano sztuczne zęby, najczęściej pochodzenia zwierzęcego.

Dziś podziwiamy uzupełnienia protetyczne, które spełniają zarówno estetyczne jak i czynnościowe wymagania.Rozwój tej dziedziny znacząco nastąpił w drugiej połowie XX wieku. Jak to wygląda dziś?

Obecnie leczenie protetyczne we wrocławskiej Klinice DUO-MED obejmuje wykonywanie szerokiego zakresu zabiegów,do pacjenta podchodzi się holistycznie. Rozpoczynając od mało inwazyjnych licówek poprzez korony i mosty z najnowszych materiałów, tj. e-max, porcelana na cerkonie, aż do rozwiązań implanto-protetycznych dostosowanych do potrzeb pacjenta: prace cementowane, łączniki indywidualne tytanowe i cerkonowe, aż po najbardziej technologiczne zaawansowania.

Protetyczne uzupełnienia wyglądają jak naturalne zęby, są funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu trwałe i bardzo estetyczne. Propozycji uzupełnień protetycznych jest bardzo wiele. Od prostych protez zębowych, po nowoczesne systemy implantologiczne. Dziedzina ta wciąż bardzo dynamicznie się rozwija, więc kto wie, co czeka nas jutro?