Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Rusza pierwsza w Krakowie Strefa Rodzica

Aktualności Medyczne | 2014-12-09

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie startuje VIII edycja programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.

Program „Strefa Rodzica” został stworzony, by rodzice i ich dzieci w trakcie hospitalizacji mogli spędzać więcej czasu razem w komfortowych warunkach. Stworzenie miejsca, w którym dzieci objęte leczeniem, choć na chwilę mogą oderwać swe myśli od codziennych problemów i spędzić w miłej atmosferze czas z rodzicami i opiekunami, jest głównym celem programu. Krakowska placówka jest już ósmą w Polsce, w której powstanie „Strefa Rodzica”. Projekt jest realizowany przez firmę Budimex SA. Otwarcie „Strefy Rodzica” zaplanowano w połowie grudnia 2014 roku.

Kontakt z rodzicami, zwłaszcza podczas trudnego okresu pobytu dzieci w szpitalu jest bardzo istotny dla ich lepszego samopoczucia i ułatwia młodym pacjentom szybszy powrót do zdrowia. W polskich szpitalach brakuje odpowiednich przestrzeni, w których rodzice mogą odwiedzić swoje dzieci i spędzić z nimi czas. Stworzenie takich miejsc to główny cel ogólnopolskiego programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, organizowanego przez firmę Budimex SA. W Strefie Rodzica opiekunowie maluchów oprócz zabawy i rozmowy z pociechami mogą przygotować posiłek, umyć się, odprężyć, a w razie konieczności spędzić noc. Dzięki programowi z dotychczas oddanych Stref może korzystać rocznie ponad 14 tys. młodych pacjentów i ich rodziców.

VIII edycja programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” będzie miała miejsce w krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Stefana Żeromskiego, znajdującym się przy os. Na Skarpie. Szpital posiada 2 oddziały dziecięce – oddział pediatryczny i oddział chirurgii ogólnej. Oba oddziały posiadające łącznie 60 miejsc służą rocznie 30 000 pacjentów poniżej 18 roku życia. Oddziały ulokowane są na parterze i na I piętrze, a pomiędzy nimi, na półpiętrze znajduje się duże (ok. 70 m2) pomieszczenie, które zamieni się w Strefę Rodzica. W przestrzeni tej zaplanowano stworzenie zarówno części socjalnej, jak i miejsca do wspólnej zabawy. Pomieszczenie, które przez długi czas było zupełnie niewykorzystane, zamieni się w kolorowe, przyjazne dzieciom i ich rodzicom miejsce.

Budimex prowadzi program od ponad 1,5 roku. Do tej pory stworzono siedem „Stref Rodzica”: w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie. Każda edycja programu jest inna i wyjątkowa, ponieważ remont i aranżacja wnętrz dostosowane są do architektury konkretnych placówek. Budimex w porozumieniu z przedstawicielami władz szpitali wybiera odpowiednie miejsca, gdzie można zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

Podczas finałowego etapu prac ekipy remontowe przekazują pałeczkę wolontariuszom - pracownikom Budimeksu, którzy dobrowolnie i z olbrzymim zapałem angażują się w urządzenie wyremontowanych pomieszczeń. Pomagają w montażu ustawianiu mebli, wykonują drobne prace wykończeniowe. W pracach związanych z otwarciem kolejnej Strefy niemal zawsze uczestniczy Agnieszka Grochowska, znana aktorka, ambasadorka programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Kraków nie jest ostatnim miastem, w którym powstanie „Strefa Rodzica”. W 2015 roku zaplanowano już działania w kolejnych polskich placówkach szpitalnych.

za: http://www.aktualnoscimedyczne.pl/rusza-pierwsza-w-krakowie-strefa-rodzica/