Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Bezpieczeństwo kontroli dostępu w placówkach medycznych – technologia ABLOY PROTEC2 CLIQ

MedicalOnline.pl | 2014-11-27
Szpitale i inne placówki medyczne to miejsca, które wymagają bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Ze względu na charakter pracy osób zatrudnionych w sektorze opieki zdrowotnej, zarządzanie obiegiem kluczy do gabinetów, sal oraz szafek lekarskich czy kartotek to duże wyzwanie. W większości przypadków bowiem kontrola dostępu do pomieszczeń opiera się na standardowych zamkach mechanicznych o ograniczonej funkcjonalności.

Tradycyjne zabezpieczenia w drzwiach do pomieszczeń czy wyposażenia powodują konieczność ciągłej kontroli obiegu klucza. Taka sytuacja znacznie podwyższa ryzyko jego zgubienia, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji – zaczynając od ograniczenia dostępu do danego miejsca aż do czasu wymiany wkładki, a na ingerencji osoby trzeciej kończąc. Chęć zmiany dotychczasowego sposobu zarządzania dostępem tłumiona bywa często przez bezpodstawne obawy związane z koniecznością wykorzystania dużego nakładu czasu i pracy na wdrożenie nowoczesnych systemów. Na rynku dostępne są jednak rozwiązania, które pozwalają szybko unowocześnić kontrolę dostępu w budynku. Dzięki tej operacji, minimalnym nakładem pracy zyskujemy możliwość łatwej personalizacji dostępu oraz podwyższenia bezpieczeństwa obiektu.

Fińska myśl technologiczna

Gwarancją sukcesu przy wdrażaniu nowoczesnych systemów kontroli dostępu jest ich duża elastyczność, pozwalająca dopasować schemat działania do potrzeb danej placówki. ABLOY PROTEC2 CLIQ łączy w sobie dwie innowacyjne technologie firmy ABLOY, które ułatwiają zarządzanie oraz kontrolę nad prawami dostępu pracowników do pomieszczeń i wyposażenia. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest współdziałanie elektronicznego systemu kontroli dostępu oraz tradycyjnego klucza w nowoczesnej formie. Cylinder ABLOY PROTEC2 CLIQ jest oparty na opatentowanej technologii dysków obrotowych, gwarantujących zabezpieczenie mechaniczne, z kolei elektroniczna technologia wewnątrz każdego klucza i cylindra umożliwia elastyczny nadzór nad prawami dostępu i zapisami zdarzeń. Producentem systemu jest fińska firma ABLOY, światowy lider w zakresie produkcji zabezpieczeń mechanicznych i elektromechanicznych.

Zaprogramowany, by mieć kontrolę

W skład systemu ABLOY PROTEC2 CLIQ wchodzą różnego rodzaju zamknięcia, dobierane stosownie do potrzeb, ścienne i mobilne programatory oraz symetrycznie ukształtowane klucze – całość objęta jest dedykowanym oprogramowaniem CLIQ Web Manager. Administrator obiektu może kompleksowo kierować systemem zdalnie za pomocą komputera podłączonego do sieci, a także tworzyć grupy dostępu o różnych uprawnieniach, w zależności od kompetencji (np. lekarze, salowe, pielęgniarki, personel sprzątający). Dodatkowo, istnieje możliwość utworzenia strefy z dostępem tylko dla pojedynczych osób (np. dyrektora szpitala). Otwarcie lub zamknięcie zamka powoduje zapis w jego pamięci daty, godziny oraz indywidualnego numeru użytkownika (ID). Urządzenie rejestruje 100 ostatnich zdarzeń oraz 10 prób ingerencji poza funkcjonującym systemem. Dzięki temu istnieje możliwość śledzenia, który użytkownik, w jakim czasie otwierał poszczególne drzwi. Zamek posiada informacje o osobach, które otrzymały od administratora dostęp do danego pomieszczenia czy szafki. Personalizowane są również klucze. Bateria zlokalizowana w ich uchwycie daje możliwość zaprogramowania funkcji czasowej, co oznacza, że klucze mogą być aktywne na pewien okres czasu, np. w zależności od harmonogramu pracy danego pracownika. Przykładowo, personel sprzątający może mieć dostęp do pomieszczeń służbowych tylko w godzinach wieczornych, kiedy pracuje, a pielęgniarka pracująca rano otworzy szafki z lekami i gabinety tylko w trakcie trwania swojej zmiany. Istotną cechą systemu jest zniwelowanie do minimum ryzyka wynikającego z utracenia klucza. W przypadku jego zgubienia, nie ma potrzeby wymiany wkładki ani programowania całego systemu na nowo. Wystarczy w bardzo szybki sposób usunąć z niego uprawnienia nadane zgubionemu elementowi i zaprogramować nowy klucz dla pracownika.

Ergonomia i ekonomia zarządzania

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu ABLOY PROTEC2 CLIQ w szpitalach oraz innych placówkach medycznych dotyczą przede wszystkim oszczędności czasu i komfortu pracy pracowników oraz znacznej poprawy bezpieczeństwa placówki. Pracownik potrzebuje tylko jednego klucza, aby uzyskać dostęp do wszystkich gabinetów lekarskich, szafek z lekami czy obszarów objętych szczególną ochroną, które są mu niezbędne podczas wypełniania codziennych obowiązków. Przypisanie uprawnień do kilku miejsc dostępu eliminuje konieczność szukania osoby, która w danej chwili wzięła ze sobą potrzebny klucz. Monitorowanie wejść i wyjść z pomieszczeń pozwala na zmniejszenie strat w lekach, wyposażeniu medycznym, a także odpowiednie zabezpieczenie własności pacjentów. Z kolei posiadanie osobistego klucza, za którego odpowiada konkretna osoba, redukuje liczbę zagubień kluczy. Brak zewnętrznego zasilania, okablowania i innych akcesoriów sprawia, że wszystkie elementy, potrzebne do działania systemu są bezprzewodowe, a zasilanie pochodzi wyłącznie z wymiennej baterii wewnątrz klucza. Programowalne, łatwo wymienialne komponenty obniżają koszty instalacji, a wprowadzanie nowych lokalizacji i zamków do systemu nie wymaga dużych nakładów.

Autor: Paweł Banach, Product Manager ASSA ABLOY Poland

ASSA ABLOY to światowy lider kompleksowych systemów zabezpieczeń budynków, którego celem jest zaspokojenie potrzeb klientów w zakresie bezpieczeństwa i wygody. Firma funkcjonuje na rynku od 20 lat w ponad 70 krajach na całym świecie, zatrudniając łącznie 43 000 pracowników. Asortyment firmy obejmuje m.in.: zamki mechaniczne, elektromechaniczne i cyfrowe, samozamykacze drzwiowe, systemy kontroli dostępu i identyfikacji, inteligentne karty elektroniczne oraz klucze cyfrowe. Całkowita wartość sprzedaży firmy wynosi 48 mld koron szwedzkich. Grupa ASSA ABLOY jest notowana w rankingu 100 najbardziej innowacyjnych firm Forbesa.

www.assaabloy.com.pl