Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

PARADONTOZA – Lepiej zapobiegać

własne | 2014-10-30
PARADONTOZA – Lepiej zapobiegać

Przewlekłe zapalenie przyzębia, potocznie zwane paradontozą to choroba tkanek przyzębia, która doprowadza to przedwczesnej utraty zębów. Zdecydowanie lepiej jest jej zapobiegać, niż ją leczyć. Właściwie jak powstaje ta choroba zębów?

Powstaje ona w wyniku stanu zapalnego, wywoływanego przez drobnoustroje, gromadzące się w miejscu zetknięcia dziąseł i zęba. Przekształcają się one w płytkę nazębną, a jeśli odpowiednio wcześniej nie zareagujemy płytka zmineralizuje się i przekształci w kamień nazębny. Stanowi on doskonałą powierzchnię do dalszego rozmnażania się bakterii. Kamień nazębny kaleczy i uszkadza dziąsło, powodując ich stan zapalny zwany zapaleniem dziąseł. Prowadzi to do drastycznego osłabienia włókien łącznotkankowych, odpowiedzialnych za połączenie zęba z kością. Przebieg choroby charakteryzuje się sukcesywną utratą kości wyrostka zębodołowego, a w konsekwencji utratą aparatu wieszadłowego zębów i ich wypadanie.

- Przy przewlekłym zapaleniu przyzębia niezwykle istotna jest profilaktyka, bardzo istotne jest,aby systematycznie usuwać powstały kamień w gabinecie stomatologicznym. Pamiętajmy również, że czynnikami sprzyjającymi rozwoju tej choroby są także: zmniejszenie odporności immunologicznej, czynniki genetyczne, długotrwały stres czy palenie tytoniu – mówi prof. Marzena Dominiak z Kliniki Stomatologicznej Duo-Med we Wrocławiu.

Ryzyko zapadnięcia na choroby przyzębia wzrasta wraz z wiekiem, więc nim starsi jesteśmy, tym większą uwagę powinniśmy poświęcić na higienę jamy ustnej i profilaktykę leczenia.