Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Prąd zamiast inwazyjnego leczenia próchnicy

własne | 2014-08-23
Prąd zamiast inwazyjnego leczenia próchnicy

Leczenie próchnicy zębów już teraz staje się minimalnie inwazyjne dla organizmu człowieka. Amerykańscy naukowcy chcą jednak jeszcze mocniej wpłynąć na rozwój tej dziedziny stomatologii z korzyścią dla pacjentów. Pracują nad nowatorską metodą leczenia, która nie dość, że jest praktycznie całkowicie nieinwazyjna dla pacjenta, to dodatkowo niweluje ból towarzyszący leczeniu. 

Metoda odkryta przez naukowców z Kings College London opiera się na impulsach elektrycznych. Specjalne urządzenie emituje prąd elektryczny, a ten sprzyja remineralizacji zęba, pomagając przy tym we wprowadzeniu wapnia, fosforanów i innych substancji z powrotem do szkliwa.

Próchnica zębów to zakaźna choroba, wywołana przez specyficzne gatunki bakterii chorobotwórczych. Jest jedną z najbardziej rozprzestrzenionych chorób, nękających ludzkość od zarania dziejów. Współcześnie najlepsze leczenie próchnicy to takie, które w jak najmniejszym stopniu doprowadza do uszkodzenia twardych tkanek zęba, co jest bardziej korzystne dla pacjenta. Odchodzi się od podejścia destrukcyjnego, polegającemu na wycięciu zmienionych chorobowo tkanek i zastąpieniu ich materiałem odtwórczym. Pozwala na to obecny stan wiedzy na temat etiologii procesu próchnicowego, udoskonalenie narzędzi i rozwój materiałów odtwórczych. Zmieniło to również sposób postępowania terapeutycznego.

Jednak jak wykazują badania, wymiana wypełnień stanowi 50-71% całej pracy stomatologa ogólnego. Prowadzi ona do zwiększenia ubytku tkanek i konieczności założenia większego wypełnienia, niż poprzednio. W konsekwencji ma ono krótszą trwałość i zwiększa ryzyko bardziej złożonego leczenia, w tym kanałowego. Im leczenie będzie mniej inwazyjne, tym mocniej skorzystają na tym pacjenci, bowiem tendencja do poszerzania ubytku zostanie zminimalizowana. 

- W naszym gabinecie stosujemy zasadę „najlepszą protezą jest własny ząb pacjenta”, dlatego cieszy nas to, że prowadzone są działania, które w minimalnym stopniu są inwazyjne dla organizmu człowieka – mówi prof. dr Marzena Dominiak z Gabinetu Stomatologicznego Duo-Med we Wrocławiu.

Metoda pobudzania komórek do produkcji zębiny wtórnej za pomocą lasera to przełom w nieinwazyjnym leczeniu próchnicy zębów. Zębina, która w skutek leczenia odtworzyłaby się, wymagałaby jedynie pokrycia materiałem, który miałby zastąpić szkliwo. Szkocka firma Reminova Ltd stara się skomercjalizować tę technologię. Może być ona dostępna nawet w ciągu 3 lat.