Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Najnowsze technologie leczenia nowotworów już w Polsce

MedicalOnline.pl | 2014-07-29
Niezawodny lek na raka jeszcze nie powstał i zapewne musimy na niego jeszcze poczekać. Niemniej jednak już teraz jesteśmy świadkami rozwoju nowoczesnych technologii medycznych, które umożliwiają wydłużenie i podniesienie jakości życia chorego oraz obniżenie ryzyka powstawania przerzutów. Najnowocześniejsze urządzenia zaprezentowane zostaną podczas Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE w Warszawie.

Hipertermia to innowacyjna metoda terapeutyczna używana do przełamania systemu termoregulacji organizmu dzięki zastosowaniu odpowiedniej aparatury. Polega ona na podniesieniu temperatury tkanek do poziomu poza zakresem immunologicznie dozwolonym. Najczęściej stosuję się temperatury z zakresu 38°C - 42°C. Metoda ta znajduje zastosowanie głównie w onkologii (przede wszystkim w skojarzeniu z chemioterapią i radioterapią), jak również w leczeniu paliatywnym. Z powodzeniem stosuje się ją także w nieonkologicznych schorzeniach, takich jak chroniczny ból pleców, nadciśnienie tętnicze, łuszczycowe zapalenie stawów, czy fibromialgia.

Miejscowo lub na całym ciele

W hipertermii miejscowej ciepło aplikowane jest na małym obszarze, takim jak guz. Zabiegi są bezpieczne, dobrze tolerowane przez pacjentów, precyzyjne, nieinwazyjne, nietoksyczne i – co ważne – nie wymagają hospitalizacji. 

Podczas gdy hipertermia miejscowa ma na celu wybiórcze ogrzewanie konkretnego obszaru w ciele pacjenta, hipertermia całego ciała jest rodzajem sztucznej gorączki, bowiem wzrost temperatury obejmuje cały organizm pacjenta. Stosowana jest głównie w leczeniu nowotworów z przerzutami oraz nadciśnienia tętniczego.

Niemiecka technologia – przyjdź, zobacz, przetestuj

Kolebką nowożytnej hipertermii, która od kilkudziesięciu lat przeżywa swój renesans, są Niemcy. Metoda ta jest tam stosowana jako jeden z głównych filarów postępowania w leczeniu onkologicznym oraz w wielu innych, pozaonkologicznych schorzeniach. O powszechności tej terapii świadczy fakt, iż już ponad 260 ośrodków medycznych specjalizuje się w leczeniu hipertermią.

Obecnie do jednych z większych osiągnięć niemieckich naukowców zalicza się urządzenia do hipertermii miejscowej oraz do hipertermii całego ciała – dostępne są one również w Polsce. Dzięki Instytutowi Onkologii i Hipertermii, miniatury tych urządzeń w skali 1:3 udostępnione będą podczas Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE. Aparaty będzie można przetestować, sprawdzić jak działają oraz dowiedzieć się szczegółów dotyczących ich zastosowania w onkologii i innych schorzeniach. 

Targi odbędą się w dniach 8-10 października 2014 w Warszawskim Centrum EXPO XXI.
Tagi: targi WIHE