Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Stoły, łóżka, fotele – jak dobrze wybrać specjalistyczne meble medyczne?

MedicalOnline.pl | 2014-06-16
Z tego opracowania dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżek szpitalnych i do opieki długoterminowej?
- Jakie są możliwości nowoczesnych stołów operacyjnych?
- Co jest ważne przy wyborze stacjonarnych i składanych stołów rehabilitacyjnych?
- Stoły i fotele do badań – które cechy są istotne?

Stoły operacyjne i zabiegowe, łóżka szpitalne, fotele specjalistyczne i rehabilitacyjne to podstawa wyposażenia każdego gabinetu i oddziału. Przed zakupem warto dobrze przyjrzeć się ich parametrom, gdyż stanowią one element wyposażenia, który jest intensywnie eksploatowany i powinien dobrze służyć przez wiele lat. Dlatego nie warto na nim oszczędzać. Na co w takim razie zwrócić uwagę, by dobrze wydać pieniądze? 

Wyposażenie gabinetów, pokojów chorych, sal zabiegowych i operacyjnych w meble medyczne to ogromny koszt dla placówki, dlatego warto rozważnie wydać te pieniądze. Zakres działania najnowocześniejszych mebli medycznych wychodzi już poza podstawowe funkcje, które pełniły do tej pory. Łóżka nowej generacji potrafią już przechowywać dane o prowadzonej terapii i historię choroby pacjenta. Są w stanie monitorować podstawowe parametry życiowe pacjenta, alarmować o przekroczeniu wartości granicznych, a nawet przesyłać dane do centrum monitorowania w sieci szpitalnej. Być może takie meble medyczne staną się standardem w niedalekiej przyszłości, tymczasem warto dokładnie przyjrzeć się obecnej ofercie rynkowej. 

Łóżka szpitalne – podstawa wyposażenia oddziału

W każdej większej placówce medycznej łóżka do pielęgnacji i leczenia pacjentów stanowią wyposażenie sal chorych, oddziałów intensywnej opieki czy domów opieki. Coraz częściej kupowane są także dla pacjentów leczonych w warunkach domowych. Cena łóżka zależy od jego specyfiki, zakresu wykorzystania i dodatkowego wyposażenia. Te najprostsze łóżka szpitalne z przeznaczeniem do ogólnych sal chorych to wydatek rzędu od 2 do 4 tys. zł. Półkę wyżej stoją wielofunkcyjne łóżka składające się z kilku segmentów – to koszt około 15-20 tys. zł. Najwyższą klasę łóżek stanowią zaawansowane technologicznie łóżka, z dodatkowymi modułami oraz innowacyjną opcją połączenia z urządzeniami z otoczenia chorego. Tego rodzaju sprzęt to inwestycja na poziomie od około 60 do 80 tys. zł. 

Przed zakupem warto przyjrzeć się konstrukcji łóżka – istotna jest stabilna podstawa, wielofunkcyjne segmentowane leże, możliwość jego przedłużenia, opuszczane boczne krawędzie, regulacja wysokości (najlepiej elektryczna), wyjmowane lub składane szczyty, ergonomiczne kółka z blokadami – to rozwiązania konstrukcyjne ułatwiające pacjentowi wchodzenie i wychodzenie z łóżka. Kolejne ważne kwestie to sposób sterowania całym łóżkiem oraz poszczególnymi jego segmentami, a także jakość materiałów, z których wykonane są podzespoły. Te właściwości mają istotny wpływ na trwałość łóżka i wielkość wydatków na serwis pogwarancyjny. Zauważalne są dwa kierunki w rozwoju technologii konstrukcji łóżek szpitalnych. Z jednej strony widać wyraźny trend w konstrukcji urządzeń wspomagających proces terapeutyczny pacjenta, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo leczenia. Z drugiej – nowe modele znacznie ułatwiają opiekę nad chorym, a ich ergonomia ułatwia codzienne czynności personelowi medycznemu i opiekunom. 

Na komfort i szybkość leczenia ma także wpływ trwały i dobrze dopasowany materac. Koszty jego zakupu mogą stanowić nawet połowę wartości łóżka. Ale nie warto tu szukać oszczędności, gdyż materace są szczególnie intensywnie eksploatowane. Najtańsze są materace piankowe, ale praktyka pokazuje, że są mało trwałe, trudne w czyszczeniu i niepraktyczne. O wiele więcej trzeba zapłacić za materace pneumatyczne, jednak mają one wiele zalet. Są wytrzymałe i znacznie minimalizują ryzyko powstawania odleżyn. Ma to znaczenie szczególnie podczas długich hospitalizacji, tym bardziej, że większość tego typy modeli posiada tapicerkę z powłoką antybakteryjną, która ogranicza namnażanie się drobnoustrojów. Znacznie podwyższa to bezpieczeństwo higieniczne oraz wpływa na minimalizację ryzyka rozwoju zakażeń w placówce.

Opieka długoterminowa – jak dobrać łóżko?

Przy wyborze łóżka do opieki długoterminowej priorytetem powinna być wygoda chorego. Łóżka w oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjów i domów opieki powinny z jednej strony dbać o dobre samopoczucie pacjenta, z drugiej – ułatwiać personelowi medycznemu i opiekunom pielęgnowanie i opiekę nad chorym. Ważne, aby łóżko było wyposażone w regulowane segmenty, elektryczną regulację wysokości oparcia, ud, pleców, podudzia. Warto przyjrzeć się dokładnie mechanizmom regulacji i opuszczania barierek bocznych oraz opcji zamocowania dodatkowego wyposażenia takiego jak: ramy lub wieszaki do kroplówek, tuleje do wysięgników z uchwytem, pulpity, stoliki do posiłków, uchwyty na baseny lub woreczki urologiczne.

W przypadku łóżek do opieki długoterminowej szczególnie istotne jest wyposażenie go w dobry materac przeciwodleżynowy. Długie leżenie sprzyja powstawaniu bolesnych odleżyn, które nie tylko pogarszają stan zdrowia pacjenta, ale także wpływają na jego samopoczucie. Specjaliści polecają wybór materaca przeciwodleżynowego pneumatycznego o konstrukcji kanałowej, bąbelkowej lub rurowej. Tego rodzaju materace są połączone ze stale pracującą pompą, dzięki czemu materac co pewien czas zmienia siłę nacisku w miejscach, gdzie styka się z nim ciało pacjenta. Szczególnie polecane są materace przeciwodleżynowe o konstrukcji wielokomorowej, które automatycznie naprzemiennie wypełniają się powietrzem. Dzięki temu powierzchnia materaca dostosowuje się do kształtu ciała pacjenta oraz cyklicznie zmienia punkty jego podparcia, co pozwala na uniknięcie ucisku i zapobiega powstaniu odleżyn.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu operacyjnego?

Na rynku stołów operacyjnych widać dwa kierunki rozwoju. Z jednej strony producenci idą w kierunku specjalizacji stołów i ich ścisłego dopasowania do specyfiki zabiegów, z drugiej – widoczna jest bogata oferta wielofunkcyjnych i uniwersalnych stołów o szerokim spektrum zastosowania. Cena stołu zależy od jego specyfiki, przeznaczenia i dodatkowego wyposażenia – to koszt w zakresie od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Ciekawą opcją jest zakup bazowego stołu i uzupełnianie go o specjalistyczne przystawki. Przed zakupem warto przyjrzeć się, o jakie dodatkowe moduły można doposażyć stół – to decyduje o klasie i przydatności stołu operacyjnego. Ważną opcją, coraz częściej spotykaną w ofercie stołów, jest przystosowanie sprzętu do śródoperacyjnego rentgenowskiego badania pacjenta – czyli tzw. przezierność. To cecha stołu szczególnie przydatna w chirurgii i ortopedii.

Jakie cechy powinien mieć nowoczesny stół operacyjny? Po pierwsze – istotna jest liczba segmentów, z których składa się stół. Najpopularniejsze są stoły 5-, 6- lub 8-segmentowe. Istotna jest łatwość ich montażu, regulacja, zabezpieczenia i blokady, bo to właśnie te cechy pozwalają na ułożenie pacjenta w dogodnej pozycji. Zwróćmy uwagę na zakres regulacji blatu oraz poszczególnych jego segmentów: ich wysokości, przechyłów bocznych i wzdłużnych, przechyłów Trendelenburga i anty-Trendelenburga, na regulację przesuwu wzdłużnego blatu, zakres ruchomości segmentów, nachylenie oparcia pleców i podnóżka, poziomowanie blatu, pozycję flex i reflex oraz możliwość wypiętrzania ławeczki nerkowej. Drugą ważną kwestią jest konstrukcja stołu. Powinna być stabilna, łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji, a przede wszystkim wykonana z trwałego materiału, np. ze stali kwasoodpornej i nierdzewnej. Przydatną opcją jest możliwość przeniesienia blatu stołu na wózek transportowy. Aby było to możliwe, stół musi być wyposażony w panel przyłączeniowy w systemie wymiennych blatów. Jeśli decydujemy się na stół mobilny – warto zwrócić uwagę na jego sterowność oraz system regulacji blokady kół (np. za pomocą pilota). Trzecią istotną kwestią jest rodzaj napędu i zakres regulacji stołu. Obecnie za standard uchodzą napędy elektromechaniczne i elektrohydrauliczne – są wygodne, nie wymagają użycia fizycznej siły do ustawienia stołu. Dużą zaletą stołów z napędem elektromechanicznym jest bardzo precyzyjne sterowanie możliwe dzięki sterownikom. Jeśli dodatkowo stół jest wyposażony w układ zdalnego sterowania – można robić to na odległość. Napędy elektromechaniczne stosuje się w stołach operacyjnych z systemem wymiennych blatów – to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Nie bez przyczyny – jest to wygodne, łatwe w obsłudze, pozwala na redukcję przerw pomiędzy zabiegami, a co najważniejsze – umożliwia przygotowanie, znieczulenie, przeprowadzenie operacji i pobyt pacjenta na sali pooperacyjnej na tym samym blacie.

Stoły do gabinetów rehabilitacyjnych

W rehabilitacji i odnowie biologicznej stoły wykorzystywane są przede wszystkim do masażu oraz do badań i zabiegów fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych. Jako pierwsze kryterium wyboru należy rozważyć pomiędzy stołem stacjonarnym a przenośnym. W przypadku stacjonarnych mamy do wyboru trzy rodzaje stołów rehabilitacyjnych: z ręczną, hydrauliczną i elektryczną regulacją wysokości. W zależności od rodzaju konstrukcji, materiałów oraz dodatkowego wyposażenia koszt stacjonarnego stołu rehabilitacyjnego waha się pomiędzy 2 a 5-6 tys. zł. Zwróćmy uwagę, aby stół miał przynajmniej kilka segmentów, gdyż to znacznie ułatwia ułożenie pacjenta do zabiegu lub masażu. Przyjrzyjmy się, czy stół jest wyposażony w regulowany zagłówek i podnóżek, niezależnie regulowane podłokietniki i podnoszony odcinek lędźwiowy. W przypadku mobilnego stołu warto zwrócić uwagę na jego łatwość transportu i stabilność – szczególnie ważne w tym przypadku są blokady kół mocowane na nogach stołu.

Inne parametry będą ważne dla stołów składanych do masażu. Podstawową kwestię jest wybór pomiędzy stołem drewnianym a metalowym. Istotne kwestie to: wytrzymałość, wymiary po złożeniu, łatwość transportu, waga oraz możliwość doposażenia w podgłówki, podłokietniki, dodatkowe półki oraz wieszaki. Warto wybierać składane stoły rehabilitacyjne znanych i sprawdzonych marek, bo takie charakteryzują się zwykle wysoką dbałością o detale, takie jak: wysokiej jakości materiały konstrukcyjne, trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, łatwość w czyszczeniu, tapicerka odporna na olejki do masażu.

Stoły i fotele do badań
Do najważniejszych cech stołów i foteli do badań należą: stabilna metalowa podstawa, możliwość sprawnej regulacji, łatwa w czyszczeniu i estetyczna tapicerka, możliwość zamocowania dodatkowego wyposażenia. Warto zwrócić uwagę, aby fotele wykorzystywane w ginekologii czy stomatologii pozwalały na swobodny dostęp do pacjenta i jego odpowiednie ułożenie. Dobry fotel powinien posiadać szeroki zakres regulacji – wygodną opcją jest elektryczne sterowanie (bezprzewodowo lub przez pedał nożny), z możliwością pozycjonowania i obracania. Kolejną kwestią jest wygoda pacjenta, dlatego warto zainwestować w wygodne i miękkie siedzisko, wykonane bezszwowo (to redukuje ilość gromadzących się zanieczyszczeń). Sprawdźmy, co wchodzi w skład standardowego wyposażenia, a co jest dostępne za dodatkową opłatą. W praktyce przydają się różnego typu pojemniki, zaciski, uchwyty, podpory, wieszaki lub specjalistyczne przystawki.