Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Podłoga w biurze – jak o nią dbać?

MedicalOnline.pl | 2014-06-10
Podłoga w biurze – jak o nią dbać?

Aby biuro prezentowało się dobrze, ważny jest jego wystrój, przestrzeń oraz czystość, szczególnie jeśli mówimy o pomieszczeniach biurowych placówek medycznych. Zadbane pomieszczenie świadczy o profesjonalizmie. I choć niewątpliwie najtrudniej jest utrzymać czystość podłóg, to nie wolno zaniedbać tego detalu.

Profesjonalne sprzątanie

Najwygodniejszą opcją jest wynajęcie firmy sprzątającej, która będzie odpowiednio dbała o czystość poszczególnych rodzajów podłóg. Jest to niezwykle istotne nie tylko ze względów estetycznych, lecz także higienicznych – dokładne i właściwe czyszczenie powierzchni pozwala usunąć bakterie i drobnoustroje. Jeśli jednak placówka jest mała i nie jest opłacalne skorzystanie z usług profesjonalnego sprzątania, warto wiedzieć, jak dbać o poszczególne rodzaje podłóg.

Panele

Do utrzymania czystości podłóg z laminatu wystarczą odkurzacz i wilgotny mop (ważne – zbyt mokry, cieknący wręcz mop może uszkodzić panele). Do usunięcia natomiast ciemnych śladów, np. z butów, wystarczy zwykła gumka do ścierania.

PCV i linoleum

Najpierw należy usunąć kurz i piach, a następnie przemyć podłogę wodą z dodatkiem detergentu. Jednak nie należy używać zbyt agresywnego środka na bazie rozpuszczalnika, ponieważ może on uszkodzić nawierzchnię. Ślady z butów także można łatwo usunąć – wystarczy szmatka zmoczona w alkoholu (http://www.poradypanidomu.pl/porzadki/pani-domu-radzi-jak-dbac-o-dywan-i-podloge/).

Drewno

Drewno jest rzadko widoczne w biurach ze względu na wysoki koszt jego kupna i utrzymania. Jeśli już, to tego rodzaju podłoga znajduje się najczęściej w gabinetach zarządu i pomieszczeniach reprezentacyjnych. Jedynie lakierowaną można czyścić na mokro. Do polerowania i utrzymania parkietu w nienagannym stanie należy używać specjalnych środków do pielęgnacji drewna. Ślady po butach usunie czysty alkohol.

Terakota

Przeważnie jest stosowana w holu wejściowym ze względu na łatwość utrzymania w czystości. Terakotę przemywa się wodą z dodatkiem płynu do podłóg. Warto potem powierzchnię osuszyć, w przeciwnym razie śliska może być niebezpieczna i grozić wypadkiem.

Wykładzina dywanowa

Warto ją zastosować w pomieszczeniach biurowych, ponieważ nadaje charakteru, ociepla wnętrze i tłumi ewentualny pogłos. Duży wybór rodzajów wykładzin pozwala z łatwością dopasować do najbardziej wymagającego wnętrza. Należy zwrócić również uwagę na staranny montaż podłogi, który również ma wpływ na jej użytkowanie. Ofertę usług montażowych możemy odnaleźć np. na www.ewander.com.pl.

W przypadku wykładziny dywanowej odkurzacz jest oczywiście podstawowym urządzeniem sprzątającym. Ewentualne plamy usuwa się specjalnymi środkami, ale trzeba zachować ostrożność – niektóre wykładziny pod wpływem środków chemicznych odbarwiają się.