Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nettle SA - bo zarządzanie finansami warto powierzyć profesjonalistom

MedicalOnline.pl | 2014-06-03
Nettle SA - bo zarządzanie finansami warto powierzyć profesjonalistom

Paweł Szewczyk, prezes Nettle SA

Spółka Nettle SA działa na polskim rynku już od dziewięciu lat. Specjalizuje się w zarządzaniu należnościami podmiotów z branży medycznej, finansowaniu sektora ochrony zdrowia oraz w doradztwie prawnym i finansowym w tych obszarach. Należy podkreślić, iż w 2013 roku Nettle przekroczyła próg dwóch miliardów złotych zarządzanych należności wyłącznie w sektorze zdrowia. Swój dynamiczny rozwój zawdzięcza kompleksowości oferty usług finansowych dla szpitali, a strategię działania opiera na wiedzy i doświadczeniu zespołu specjalistów doskonale znających problemy placówek medycznych i ich dostawców. 

Początkowo swoją działalność Nettle opierała na dostarczaniu firmom farmaceutycznym kompleksowych usług związanych z obsługą należności. Od 2011 roku rozpoczęła także finansowanie należności szpitalnych. Nettle oferuje wiele usług finansowych dedykowanych rynkowi medycznemu. Nasi doradcy w porozumieniu z Klientem są w stanie dopasować je do indywidualnych potrzeb niemal każdej placówki. Zaletą Nettle jest kompleksowość oferty, szczególnie tej kierowanej do dostawców szpitali. Nie jest to wyłącznie finansowanie transakcji, ale także system ratingowy minimalizujący ryzyko sprzedaży, monitoring całego portfela należności, opiniowanie umów przetargowych ze szpitalami, bieżącą obsługę kont rozrachunkowych, cykliczne potwierdzanie salda oraz pełną obsługę prawną. Z kolei dla szpitali mamy przygotowane przede wszystkim produkty związane z finansowaniem inwestycji, pozwalające na utrzymanie bieżącej płynności finansowej oraz usługi doradcze wpływające na podejmowaniem kluczowych decyzji finansowych – komentuje prezes Nettle Paweł Szewczyk. 

NETTLE podbija rynek ochrony zdrowia!

Nettle nie tylko pomaga zarządzać należnościami klientów i utrzymuje ich płynność finansową, ale także oferuje szereg narzędzi, które minimalizują ryzyko w kontaktach handlowych. A to pozwala na podejmowanie trafnych decyzji finansowych. Mocną stroną jest nasz autorski system oceny ryzyka odbiorców, który pozwala naszym Klientom wybierać najmniej ryzykownych partnerów handlowych, a dla nas jest gwarancją na budowanie portfela bezpiecznych aktywów. Prowadzimy rating odbiorców, którego celem jest weryfikacja ich wiarygodności i zdolności finansowej. Na tej podstawie jesteśmy w stanie doradzić Klientowi albo rezygnację z podejmowania współpracy z danym odbiorcą albo dostosowanie działań handlowych do określonego stopnia ryzyka – tłumaczy prezes Szewczyk. W odróżnieniu od konkurencji Nettle skupia się na zarządzaniu należnościami dostawców, a nie na zobowiązaniach szpitali. Działalność Nettle nie opiera się na tym, aby „rzucać się” na długi szpitali i tylko czerpać z tego korzyść. Oferta spółki jest tak skonstruowana, żeby pomóc obu stronom – zarówno dostawcom, jak i odbiorcom. Stawiamy na nowoczesne i elastyczne zarządzanie, dzięki czemu możemy wspierać kadrę menedżerską szpitali w utrzymaniu równowagi finansowej – dodaje.

Rynek ochrony zdrowia to trudny, ale i bardzo specyficzny obszar działalności. Mogą się na nim rozwijać wyłącznie firmy, które albo dysponują dużym zapleczem finansowym albo wypracowały unikatowe rozwiązania dla problemu płynności finansowej szpitali. Mamy oba te atuty. Tu nie ma miejsca na lichwę, którą zwykło się przypisywać naszej branży. Trzeba stale generować wysokie obroty i umiejętnie operować finansami, aby utrzymać się na tym rynku – przyznaje prezes Nettle.

Jakie perspektywy stoją przed szpitalami w Polsce?

Od 2004 roku środki wydatkowane przez NFZ na rzecz ochrony zdrowia wzrosły prawie dwukrotnie. Mimo to zobowiązania szpitali stale rosną. Szacuje się, że obecnie ich sumaryczne zadłużenie wynosi około 10 mld zł. Eksperci prognozują, że na przestrzeni dwóch lat kwota ta może znacząco się zwiększyć, pomimo ograniczenia kosztów, pomocy finansowej ze strony resortu zdrowia lub samorządów czy wypracowania przez szpitale trwałych i dodatkowych źródeł przychodów. Dołącza się do tego obowiązek dopasowania infrastruktury szpitala, wdrożenie nowoczesnych technologii medycznych oraz zakup nowego sprzętu – wszystko po to, aby sprostać unijnym wymogom. Pociągnie to za sobą zapotrzebowanie na długoterminowe finansowanie inwestycji z tym związanych. Rynek faktoringu i finansowania sektora medycznego ma przed sobą spore perspektywy rozwoju. Z punktu widzenia naszej działalności rosnące zobowiązania i potrzeby inwestycyjne szpitali dają nam szansę na większy rozwój – komentuje Paweł Szewczyk.


Nettle SA swoją ofertę kieruje do szpitali, dostawców medycznych i samorządów terytorialnych. Oferta Nettle obejmuje przede wszystkim kompleksowe zarządzanie należnościami, finansowanie inwestycji i transakcji handlowych, faktoring oraz inne specjalistyczne usługi finansowe, dopasowane indywidualnie do potrzeb klientów. Wartość projektów finansowych zrealizowanych przez zespół Nettle na rynku szpitalnym to ponad miliard złotych. Firma prowadzi obsługę finansową dla ponad 650 szpitali, na co dzień współpracuje z kilkudziesięcioma dostawcami leków i produktów leczniczych.

Tagi: Nettle