Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Toruńskie serca pod opieką LUCASów

Physio-Control | 2014-05-27
Toruńskie serca pod opieką LUCASów

LUCAS

Mogą nieprzerwanie pracować przez wiele godzin, w przeciwieństwie do człowieka, nigdy się nie męczą,zawsze zapewniają stały, jednostajny rytm uciśnięć, kiedy wykonują masaż serca, ratownicy mogąspokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi.

LUCAS-y, odniedawna  pomagają ratować ludzi naOddziale Ratunkowym Szpitala Miejskiego oraz na Oddziale KardiologiiWojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu .

LUCAS2 jest nowoczesnym urządzeniem, służącym do automatycznej kompresji klatkipiersiowej w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Wykonuje 100ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu wresuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansęprzeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala naskuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadkireanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcietransportu  pacjenta do szpitala.

Urządzeniepotocznie nazywane przez lekarzy i ratowników dr Lucasem pomaga już wkilkudziesięciu polskich szpitalach. Jego niezawodność, wydajność oraz łatwośćw obsłudze docenia coraz więcej zespołów Ratownictwa Medycznego, pracownikówSzpitalnych Oddziałów Ratunkowych, czy Pracowni Kardiologii Inwazyjnej.Urządzenie wykorzystywane jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowiaratunkowego, ale również stacjonarnie w szpitalach. Na terenie województwakujawsko-pomorskiego LUCAS-y pracują głównie w szpitalach w Tucholi,Grudziądzu, Włocławku i Bydgoszczy.

Efektywność pracy LUCASa jestniewiarygodna. Podczas wykonywania kilkuminutowej resuscytacji ludzkie siłysłabną. Co prawda w pierwszej minucie skuteczność ręcznej kompresji sięgaok. 80%, ale już w kolejnych maleje aż do ok. 20%.LUCAS natomiast zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowejgłębokości - mówi IwonaSkonieczna-Zielak koordynator ratownictwa medycznego WSZ wToruniu.

-Nawet doświadczeni ratownicy po kilkuminutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie. Ręcznie nie da sięutrzymać takiego tempa. Urządzenia oczywiście nie zastąpią człowieka, ale będąskuteczniej wykonywały masaż klatki piersiowej. Gdy w grę wchodzi ratowanieludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie – dodaje.

Lekarze,ratownicy doceniają przede wszystkim to, że w czasie, kiedy LUCAS wykonujemasaż serca, oni mogą spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi – mówi Wiesława Kisiel pielęgniarka ratunkowa koordynująca SOR. Zaoszczędzoneminuty podczas akcji ratunkowej mogą okazać się decydujące w walce o życiepacjenta – dodaje.