Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pompa insulinowa – co warto wiedzieć?

MedicalOnline.pl | 2014-05-20
Pompa insulinowa – co warto wiedzieć?

Cukrzyca typu 1 to autoimmunologiczne schorzenie wymagające natychmiastowego wprowadzenia skutecznego leczenia. Terapia polega przede wszystkim na podawaniu pacjentowi insuliny zastępczej, która przejmuje działanie hormonu wytwarzanego w komórkach B trzustki. Można to robić na kilka sposobów: za pomocą iniekcji, tzw. penów lub przy pomocy nowoczesnego urządzenia, jakim jest pompa insulinowa.

Charakterystyka urządzenia

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie sterowane komputerowo, wielkością nieprzekraczające obecnie dostępnych odtwarzaczy MP4 lub mniejszych telefonów komórkowych. Masa pompy insulinowej nie przekracza 100-150g, dlatego nie stanowi dla pacjenta dodatkowego obciążenia i nie powoduje dodatkowych uciążliwości. Pompa posiada mały zbiorniczek na preparat leczniczy, czyli insulinę o pojemności około 3ml. Insulina jest wstrzykiwana podskórnie na dwa sposoby – pod postacią kilkuset niewielkich, precyzyjnie odmierzanych dawek lub w sposób stały. Nowoczesne urządzenia podające insulinę pod postacią bazy (stale), posiadają 24 przedziały czasowe – oznacza to, że można zaprogramować urządzenia w taki sposób, aby co godzinę odmierzało inną dawkę preparatu. Co więcej, każdy przedział czasowy podzielony jest na 20 części – skutkiem tego właściwie co trzy minuty do organizmu uwalniana jest ustalona wcześniej dawka insuliny. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia utrzymania prawidłowej glikemii oraz spożywania posiłków, które w przypadku cukrzycy wymagają natychmiastowego podania hormonu.

Zalety pompy insulinowej

Podstawową zaletą pompy insulinowej jest fakt, że o wiele lepiej od innych obecnie dostępnych metod naśladuje ona naturalną czynność trzustki. Dawniej insulina podawana była za pomocą wstrzyknięć, ale obecnie wiadomo, że jedna długofalowo działająca dawka niekoniecznie odpowiada zapotrzebowaniu organizmu w danym momencie – precyzyjnie odmierzane dawki podawane w odpowiednim czasie odznaczają się o wiele lepszą skutecznością. Osoby stosujące pompę insulinową mogą efektywniej układać plan dnia, włączając w to również pory spożywania posiłków, które nie muszą być już spożywane o ściśle ustalonych, restrykcyjnie przestrzeganych godzinach.

Poza tym zastosowanie pompy insulinowej nie jest aż tak uciążliwe jak wielokrotne zastrzyki w ciągu dnia – urządzenie korzysta z jednego portu, przez który hormon dostaje się do wnętrza organizmu. Więcej na temat stosowania pompy insulinowej na www.insulinowi.pl