Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Leczenie na raty – czyli jakie są wydatki polskich szpitali na sprzęt medyczny

MedicalOnline.pl | 2014-05-12
USG, lampy RTG, aparatura do znieczulenia ogólnego, echokardiogramy, kardiomonitory, pulsometry to tylko niektóre z urządzeń, których nie powinno zabraknąć w żadnym szpitalu. Ich koszt waha się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Niestety większość szpitali, z uwagi na bieżące wydatki, nie jest w stanie z własnych środków sfinansować tego typu urządzeń. Jedynym rozwiązaniem jest zakup sprzętu na raty. Korzysta z niego coraz więcej placówek. Forma ta nie tylko gwarantuje dostępność sprzętu od ręki, ale też indywidualne dopasowanie oferty do potrzeb danej placówki. Tylko w tym roku spółka MEDFinance, jeden z liderów finansowania jednostek służby zdrowia, przekazała placówkom medycznym sprzęt o łącznej wartości ponad 25 mln zł, rozłożonej na średnio od 36 - 60 rat.

Nawet najbardziej gospodarni zarządcy placówek służby zdrowia nie są w stanie z subwencji rządowych sfinansować wszystkich potrzeb jednostki. Środki te zostają najczęściej przeznaczone na opłaty eksploatacyjne, pensje pracowników czy leki. Niewiele pieniędzy z tej puli zostaje więc na sprzęt medyczny, niejednokrotnie ratujący ludzkie życie. Niestety możliwość zewnętrznego finansowania tego typu inwestycji jest ograniczona. Banki rzadko udzielają kredytów szpitalom. Nie specjalizują się bowiem w branży medycznej, nie znają jej specyfiki i potrzeb. Na szczęście istnieją firmy, które wypełniają tę lukę w rynku i oferują finansowanie ratalne jednostkom służby zdrowia. Po to rozwiązanie sięga coraz więcej szpitali.

„W tym roku udzieliliśmy finansowania sprzętu medycznego na łączną kwotę ponad 25 mln zł. Obecnie nasi klienci to w 70% szpitale publiczne, a w 30% prywatne, w tym również te dopiero startujące. To, co wyróżnia MEDFinance na rynku, to właśnie wąska specjalizacja w obsłudze placówek medycznych w zakresie  finansowania projektów inwestycyjnych, takich jak remonty czy zakup sprzętu do diagnostyki” – wyjaśnia Mariusz Błoch, dyrektor handlowy MEDFinance. 

Co najczęściej finansują szpitale?

Szpitale kupują na raty przede wszystkim aparaturę medyczną. Niejednokrotnie korzystają z ofert kompleksowych, czyli nie tylko z zakupu sprzętu, ale też jego dostawy, montażu i serwisu. MEDFinance współpracuje w tym celu z dostawcami aparatury medycznej i rozwiązań IT. Spółka finansuje także modernizację i rozbudowę szpitala. Wszystko w przystępnych, indywidualnie dopasowanych do możliwości danej jednostki ratach.

„Połączenie usługi finansowania i zakupu sprzętu na raty posiada zaletę podatkową, a zatem polega na ujęciu kosztu finansowego w cenie sprzętu. Wystawiana jedna faktura VAT na sprzęt medyczny płatna jest np. w 36 lub 60 ratach, co powoduje, że firma amortyzuje pełną wartość faktury, obniżając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym” – mówi Mariusz Błoch.

Jak wysokie są raty? 

Wysokość rat zależy od rodzaju finansowego sprzętu, jak też indywidualnych możliwości placówki służby zdrowia. Niektóre z nich rozkładają płatność jedynie na 6 rat, inne na 36. W przypadku indywidualnych projektów możliwe jest rozłożenie całej kwoty nawet na 84 miesiące, 

„Płatność zazwyczaj rozłożona jest na kilka lat, a więc w tym czasie placówki mogą wnioskować do gmin czy powiatów o pieniądze z przeznaczeniem na spłatę tego zadłużenia. Jest to również forma, która daje placówkom możliwość ubiegania się o dotację na dofinansowanie zakupu – np. spłatę części rat” – tłumaczy Mariusz Błoch z MEDFinance. 


Samodzielny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zdecydował o modernizacji kliniki kardiologicznej i dlatego kupił w systemie ratalnym m.in. kardiomonitory, holtery, bronchofiberoskop, defibrylatory i aparat do hipotermii terapeutycznej. Część sprzętu została zakupiona w celu wymiany przestarzałych i często psujących się urządzeń. Kilka urządzeń zostało zakupionych również w celu poszerzenia zakresu oferowanych przez szpital usług (hipotermia), bądź unowocześnienia aktualnej bazy sprzętowej (nowoczesny bronchofiberoskop z jednorazowymi koszulkami, wpływający na bezpieczeństwo zabiegów). 
„Zdecydowaliśmy się na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, gdyż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania szpitala. Postęp w medycynie jest bardzo duży, dlatego nowy sprzęt jest konieczny dla zapewnienia pacjentom opieki medycznej na najwyższym poziomie, zwłaszcza w tak dużej placówce jak nasza. W ciągu 5 lat, na jakie rozłożona została płatność, zakupiony sprzęt będzie zarabiał na spłatę rat, a nasz szpital będzie realizował bieżącą działalność, bez żadnych ograniczeń w świadczeniu usług medycznych” – powiedział Krzysztof Skubis, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.   

„Z naszych usług skorzystać mogą różnej wielkości placówki, zarówno te największe, jak i małe szpitale. Niezależnie od wielkości, a także tego czy jest to placówka SPZOZ czy NZOZ mamy przygotowane specjalne ścieżki postepowania, dostosowane do potrzeb i charakterystyki danych podmiotów. Każdorazowo rozmawiamy też z dyrekcją placówek o ich potrzebach i w oparciu o nie przygotowujemy najatrakcyjniejsze oferty finansowania” – dodaje Mariusz Błoch.

Dzięki finansowaniu ratalnemu nowoczesnego sprzętu medycznego, szpitale mogą bez większych obciążeń dla budżetu realizować pełen zakres badań diagnostycznych. Jednocześnie system ratalny zwolniony jest z podatku VAT, co także stanowi korzyść finansową. Nic więc dziwnego, że tą atrakcyjną formą finansowania zainteresowanych jest coraz więcej placówek służby zdrowia. Tagi: medfinance