Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Najważniejsze informacje o inkontynencji

MedicalOnline.pl | 2014-04-21
Najważniejsze informacje o inkontynencji

Nietrzymanie moczu to niewdzięczny temat, którego wielu z nas stara się unikać. Powinniśmy jednak przestać przed nim uciekać, jako że jest jedną z najczęściej występujących obecnie dolegliwości.

Gdzie powinniśmy szukać przyczyn inkontynencji?

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia nietrzymanie moczu to dziś jedna z dziesięciu najczęściej występujących dolegliwości, bardziej powszechna niż chociażby cukrzyca. Szczególnie często dotyka kobiet – cierpi na nią aż jedna trzecia pań po 45 roku życia. Można wskazać wiele przyczyn tego schorzenia. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, spowodowanego osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za trzymanie pęcherza, taki spadek sprawności ma swoje źródło w przebyciu kilku ciąż, otyłości czy zmianach związanych z menopauzą. Nietrzymanie moczu związane z zaburzeniem komunikacji między mózgiem a pęcherzem jest wywołane chorobami układu nerwowego lub moczowego. Występuje też NTM, za które odpowiada zwężenie cewki moczowej (zwykle ma to związek z przerostem prostaty). Kolejny rodzaj inkontynencji to parcie na pęcherz mimo małej ilości moczu. Występują również typy mieszane.

Metody leczenia

Każdy rodzaj nietrzymania moczu wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza. Nie tylko może być zewnętrznym objawem innych chorób, ale również skonsultowanie tego problemu może znacznie podnieść komfort życia pacjenta. Proponowane terapie są wyjątkowo skuteczne, często prowadząc nawet do całkowitego wyleczenia. Ważnym elementem wizyty u specjalisty, czyli urologa lub ginekologa, jest dokładny wywiad. Aby przygotować się do rozmowy, pacjent może prowadzić specjalny dzienniczek, w którym będzie zapisywał wszystkie informacje związane z obserwowanymi u siebie objawami i częstotliwością ich występowania. Wśród metod leczenia nietrzymania moczu wyróżniamy chirurgiczną oraz zachowawczą. Jeśli chodzi o tę drugą, pacjenci są poddawani fizjoterapii oraz elektrostymulacji pobudzającej osłabione mięśnie do skurczu. Uczy się ich także tzw. treningu pęcherza, czyli świadomego wstrzymywania momentu oddania moczu. Dodatkowo można zastosować leczenie farmakologiczne.

Jak radzić sobie na codzień?

Jeśli chodzi o funkcjonowanie zanim terapia przyniesie skutki, dotknięci tą dolegliwością powinni nauczyć się normalnie, aktywnie funkcjonować. Wielu z nich zupełnie wycofuje się z publicznego życia, ogranicza rozrywki, uprawianie sportu, spotkania towarzyskie. Wstydzą się swojego problemu, przykrego zapachu i konieczności częstych wizyt w toalecie, nie potrafiąc odnaleźć się w nowej sytuacji. Aby znacznie podnieść komfort życia, wystarczy jednak użycie odpowiednich środków higienicznych. Ważne jest dopasowanie rozmiaru i poziomu chłonności – szeroki wybór pieluchomajtek i wkładek do majtek oferują takie firmy, jak TENA. Warto przekonać się (a lekarze powinni uświadomić to swoim pacjentom), że inkontynencja nie musi oznaczać wielkich wyrzeczeń i można się z nią uporać.
Tagi: TENA