Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Badania USG: które powinniśmy wykonywać regularnie?

MedicalOnline.pl | 2014-04-01
Badania USG: które powinniśmy wykonywać regularnie?

Mówi się, że każdy Polak zna się na polityce, skokach narciarskich i zdrowiu. Czy aby na pewno? Przeczą temu statystyki odnoszące się do wykrywania niebezpiecznych, grożących życiu chorób w bardzo późnym okresie rozwoju. Takiej sytuacji można przecież zapobiec. Wystarczy systematycznie poddawać się badaniom, aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Regularne kontrole mogą sprawić, że wszelkie choroby zostaną wykryte we wczesnym stadium rozwoju, umożliwiającym szybkie i efektywne leczenie. 
 
Co powinny sprawdzać kobiety?
 
Kobiety szczególną uwagę powinny przykładać do regularnych badań piersi i narządów rodnych. W obu przypadkach sprawdzi się ultrasonografia. Badania USG piersi można z powodzeniem wykonywać już regularnie co 2 lata od 30 roku życia, szczególnie kiedy pochodzi się z rodziny zagrożonej nowotworami piersi. Warto pamiętać, że bardziej wiarygodne w przypadku kobiet młodych są badania USG niż typowa mammografia. USG warto także robić w przypadku stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Również dolegliwość związana z nietrzymaniem moczu może być diagnozowana za pomocą badania pęcherza wykonanego metodą ultrasonograficzną.
 
Mądrzy mężczyźni także chodzą na badania
 
Mężczyźni powinni systematycznie, szczególnie po przekroczeniu 45 roku życia, co roku badać prostatę. Pozwoli to na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcie odpowiednich kroków terapeutycznych.
 
Wspólne, obowiązkowe badania USG 
 
Badania ultrasonograficzne sprawdzają się także w przypadku problemów z układem krwionośnym. Jeśli członkowie naszej rodziny zmagają się z żylakami lub innymi chorobami związanymi z krążeniem, warto poddać się badaniom USG szczególnie wtedy, kiedy nogi puchną lub pojawiły się tzw. pajączki. Może pomóc to w wykryciu, nawet w bardzo wczesnym stadium rozwoju, zmian w strukturze żył.
 
Niezwykle ważnym, bo pomagającym walczyć z chorobami zagrażającymi życiu, jest badanie dopplerowskie. Ważne, aby wykonywać je w sprawdzonych miejscach, takich jak warszawska Prywatna Przychodnia Lekarska, na stronie której – www.gabinetusg.com.pl – możemy zapoznać się z dokładną ofertą. Profilaktycznie powinny je stosować osoby szczególnie narażone na występowanie zmian miażdżycowych. Ultrasonografia dopplerowska związana jest z badaniami żył kończyn dolnych, tętnic kończyn dolnych, tętnic kończyn szyjnych oraz badaniami wskazującymi na występowanie zakrzepicy. Pozwala na wczesne wykrycie zmian miażdżycowych i szybkie podjęcie środków zaradczych w celu zminimalizowania niebezpieczeństwa, wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub zatorowości płucnej.