Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Informatyzacja centralnej sterylizatorni Wojewódzkiego Szpitala w Słupsku

MedicalOnline.pl | 2014-04-20
Informatyzacja centralnej sterylizatorni Wojewódzkiego Szpitala w Słupsku

Wdrożenie centralnego systemu obiegu materiałów sterylnych oraz dopasowanie oprogramowania do infrastruktury technicznej w tak dużej i rozbudowanej placówce jak Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku to niełatwe zadanie. Jak odbywała się instalacja i jakie korzyści przyniosła placówce? W jaki sposób rozwiązanie firmy ELMI ułatwiło pracę personelu i obieg materiałów chirurgicznych w szpitalu?

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku to jedna z wiodących placówek medycznych w województwie pomorskim. Mottem placówki jest „dbałość o zdrowie i jakość usług medycznych, które są odpowiedzią na potrzeby zdrowotne społeczeństwa Ziemi Słupskiej”. Zgodnie z tą dewizą, Szpital stale podnosi jakość oferowanych usług medycznych, co wpływa na jego wysoki poziom na tle ogólnopolskim. 

Jedną z najnowszych inwestycji Szpitala była informatyzacja działów technicznych przeprowadzona pod koniec 2012 roku. Kluczowym punktem tego projektu było wdrożenie systemu zarządzającego materiałem chirurgicznym w placówce. Oprócz sterylizatorni – głównej jednostki obsługującej obieg materiałów chirurgicznych - inwestycja objęła także wszystkich jej odbiorców, czyli oddziały wewnętrzne Szpitala, blok operacyjny oraz Klientów zewnętrznych. Poszerzenie zakresu systemu o te funkcje pozwoliło na całkowite zamknięcie obiegu materiałów chirurgicznych, a tym samym umożliwiło dostarczenie pełnej informacji o narzędziach i wszelkich sterylizowanych w placówce zestawach.

Inwestycja objęła wszystkie elementy systemu niezbędne do jego działania. Podstawą rozwiązania są dostarczone przez ELMI komputery zainstalowane na każdym stanowisku. Co ważne – ze względów bezpieczeństwa sanitarnego - firma dostarczyła komputery wbudowane w monitory dotykowe, łatwe w dezynfekcji. Kolejnym elementem są skanery kodów kreskowych oraz system oznaczeń (etykiety z kodami), który pozwala na śledzenie każdego etapu obróbki narzędzi i zestawów oraz ich dokładną lokalizację w obrębie Szpitala. Oprócz tego w zależności od potrzeb i specyfiki, część stanowisk została wyposażona w dodatkowy sprzęt, taki jak: drukarki laserowe, drukarki etykiet znacznikowych oraz skanery dokumentów.

Wdrożenie systemu podzielono na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmował przygotowanie projektu systemu sterylizacji, który oparty został na dokładnych ustaleniach pomiędzy pracownikami Szpitala a firmą ELMI. Dzięki szczegółowej i precyzyjnej analizie potrzeb placówki udało się stworzyć projekt spełniający indywidualne wymagania Szpitala. Po akceptacji wstępnego projektu – w drugim etapie inwestycji - do placówki został dostarczony cały niezbędny sprzęt. Końcowy etap trwający 40 dni przeznaczono na prace wdrożeniowe, dostosowanie oprogramowania do specyfiki pracy na poszczególnych stanowiskach, wprowadzenie danych o zestawach oraz na podłączenie elektronicznej rejestracji sterylizatorów i myjni. Po instalacji całej infrastruktury i oprogramowania pracownicy firmy ELMI przeszkolili personel Szpitala z obsługi systemu.

Wprowadzenie systemu informatycznego do zarządzania materiałem sterylnym, aparaturą medyczną oraz liniami technologicznymi docelowo pozwala na całkowite wyeliminowanie dokumentacji papierowej i zastąpienie jej dokumentacją elektroniczną. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż pozwala m.in. na dostarczenie pełnej informacji na temat sterylizowanych narzędzi, która dołączana jest do medycznej dokumentacji Pacjenta. System pozwala na dokładne śledzenie obiegu materiałów chirurgicznych oraz wspomaga bieżącą pracę działów technicznych. Umożliwia to dokładne zaplanowanie m.in.: zużycia materiałów eksploatacyjnych, testów, kosztów napraw itd. Takie rozwiązanie wspomaga pracę administracji Szpitala pomagając w pomyślnym przechodzeniu audytów certyfikacyjnych ISO i audytów akredytacyjnych. Ma także inne zalety – pozwala na dokładne i szybkie rozliczenie kosztów oraz wspiera ekonomiczne zarządzanie materiałem podlegającym sterylizacji.


ELMI Systemy Automatyki to polska firma z wieloletnim doświadczeniem – swoją działalność rozpoczęła w 1982 roku w Warszawie. ELMI to jedna z czołowych na polskim rynku firm zajmujących się projektowaniem, programowaniem i produkcją urządzeń sterujących i rejestrujących procesy automatyczne m.in. w placówkach medycznych. Firma bazuje na zgromadzonej przez lata działalności obszernej wiedzy dotyczącej procesów sterylizacji, wymaganych norm i zasad zwalczania zakażeń. Procesy sterylizacji w placówkach medycznych stały się wiodącym kierunkiem działalności firmy. 

Kilkanaście lat temu firma ELMI wdrożyła pierwszy na rynku system komputerowy, który zapoczątkował serię systemów MEDOK – wysoko wyspecjalizowanych rozwiązań IT dla szpitali. Systemy MEDOK CS, MEDOK FM czy MEDOK BO powstały z myślą o takich jednostkach szpitala jak dział aparatury medycznej, centralna sterylizatornia i blok operacyjny.

KONTAKT:
ELMI Systemy Automatyki
ul. Żegańska 16/6 | 04-713 Warszawa (Wawer – Międzylesie)
tel.: +48 (22) 812-42-22 | www.elmi.pl | e-mail: info@elmi.pl