Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Więcej radioterapii w Krakowie

MedicalOnline.pl | 2013-12-12
Więcej radioterapii w Krakowie

Pierwszy pacjent trafi do Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie 16 grudnia br. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w środę 11 grudnia. Od tego momentu Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera może prowadzić pełnoprofilowe, kompleksowe leczenie onkologiczne. Pacjenci w jednym miejscu przejdą wszystkie elementy terapii, od diagnozy, przez chirurgię onkologiczną, chemioterapię, po radioterapię.

Krakowskie Centrum działa w ramach międzynarodowej sieci Amethyst Radiotherapy, specjalizującej się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii. Koncepcja sieci zakłada harmonijne połączenie kompetencji personelu z najnowocześniejszym sprzętem i technologiami medycznymi. Inwestorem przedsięwzięcia w Krakowie jest spółka RTCP, należąca do grupy Amethyst Medical Center, która w całości poniosła koszt inwestycji (84 mln złotych). Utworzenie pełnoprofilowego ośrodka onkologicznego jest możliwe dzięki współpracy publicznego szpitala i prywatnej firmy. RTCP wygrało w ub. r. przetarg na dzierżawę gruntu i budowę centrum radioterapii.

- Jestem przekonana, że krakowska inwestycja udowodni, że przyszłość nowoczesnych terapii wymaga rozsądnej współpracy między publicznymi i niepublicznymi partnerami – mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP. – Cieszę się, że pierwsze Centrum Amethyst w Polsce rusza w Krakowie. Pacjenci z rejonu Małopolski bardzo potrzebują dodatkowego ośrodka radioterapii. Dla nas równie ważna jest też współpraca z zespołem fachowców Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera, którzy mają  wielkie doświadczenie w zakresie leczenia onkologicznego. 

Plany dotyczące uruchomienia ośrodka radioterapii przy Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera sięgają 2009 roku, ale dopiero wraz z pojawieniem się niepublicznego inwestora zostały spełnione. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło 11 października 2012 roku. Z powodu potrzeb pacjentów prace nad budową ośrodka prowadzone były w bardzo szybkim tempie. W ciągu dwóch miesięcy inwestor zmodyfikował projekt obiektu i dostosował go do nowych potrzeb. Prace budowlane ruszyły w styczniu br., a budynek w stanie surowym był gotowy już w sierpniu. W tym momencie rozpoczęła się instalacja trzech akceleratorów Elekta Synergy i pozostałego specjalistycznego sprzętu. W sumie w ciągu jedenastu miesięcy Centrum Radioterapii Amethyst nie tylko wybudowano od podstaw, ale zostało też w pełni wyposażone. W tym czasie zrekrutowano również zespół, który przeszedł kompleksowe szkolenia. W Centrum Radioterapii Amethyst pracuje 38 osób, w tym 6 lekarzy radioterapeutów, 4 fizyków medycznych, 10 techników elektroradiologii.

Najważniejszym technicznym elementem każdego ośrodka radioterapii są akceleratory (przyśpieszacze liniowe). W zakresie sprzętu i technologii sieć Amethyst współpracuje ze szwedzką firmą Elekta, dostawcą najnowocześniejszego, najbardziej zaawansowanego sprzętu do radioterapii na świecie. Rozwiązania Elekty w zakresie onkologii i neurochirurgii są wykorzystywane w 6 000 szpitali na całym świecie.

Zalety technologii Elekta VMAT stosowanej w Centrum Radioterapii Amethyst:
Technologia wykorzystywana w systemach Elekta wpływa na istotny wzrost precyzji napromieniania. Dzięki zastosowaniu specjalnych kolimatorów wielolistkowych przyśpieszacze modulują trójwymiarowo wiązkę napromieniania, tak aby oddziaływała ona bezpośrednio na guza. Naświetlanie zdrowych tkanek jest w sposób wyraźny ograniczone, co zmniejsza ryzyko powikłań. 
Elekta VMAT pozwala na podawanie optymalnych dawek terapeutycznych, co zapewnia skuteczność terapii i zwiększa szanse całkowitego wyleczenia nowotworu.
Bezpośrednio w trakcie terapii lekarze obserwują  guz i dostosowują terapię tak, by dawka napromieniania była odpowiednia, a zdrowe tkanki były jak najmniej narażone.
Przy użyciu Elekty VMAT czas trwania sesji radioterapeutycznych skraca się do 8-12 minut (samo napromienianie trwa tylko 2-4 minuty), co wyraźnie podnosi komfort pacjenta.
Trzy akceleratory zostały tak skonfigurowane, aby terapia pacjenta mogła odbywać się przy pomocy każdego z nich. W ten sposób przerwy techniczne i przeglądy gwarancyjne nie wpłyną na harmonogram leczenia.

Współczesna radioterapia jest połączeniem nauki i technologii w zakresie sprzętu oraz komputerowego obrazowania 3 i 4D. W krakowskim Centrum zainstalowano dwa tomografy komputerowe firm Philips i Siemens, a proces planowania leczenia został całkowicie skomputeryzowany. Aby absolutnie precyzyjnie wyznaczyć obszar zajęty chorobą nowotworową, lekarze będą używać 22-calowych tabletów graficznych. Multimedialna sala konferencyjna umożliwia omawianie każdego przypadku oraz prowadzenie wideokonferencji z partnerami sieci Amethyst na świecie.

Nowoczesna technologia objęła również sam budynek Centrum Radioterapii Amethyst. Obiekt to inteligentny budynek, w którym dzięki systemowi BMS (Building Management System) monitorowana jest praca wszystkich instalacji. Pacjenci będą wyposażani w indywidualne karty magnetyczne, które nie tylko umożliwią im dostęp do odpowiednich stref, ale zawierać będą również harmonogram terapii. Budynek spełnia najbardziej wymagające kryteria termoizolacji i ochrony środowiska.

W Centrum Radioterapii Amethyst najważniejszy jest pacjent, dlatego projekt obiektu został maksymalnie dostosowany do jego potrzeb, również w kontekście osób niepełnosprawnych. Ściany mają przyjazne, ożywiające kolory. Poczekalnia główna i wewnętrzna, dzięki specjalnymi świetlikom, doświetlone są światłem zewnętrznym. Przy wejściach do gabinetów lekarskich zainstalowano elektroniczny system informacyjny pokazujący, czy lekarz jest w danym momencie dostępny. Recepcja działa tak, aby pacjent uzyskał od razu wszystkie niezbędne informacje.

W Centrum Radioterapii Amethyst działa przychodnia radioterapii i ginekologii onkologicznej, pracownia teleradioterapii i brachyterapii. Pacjenci mogą zgłaszać się na konsultacje również bez skierowania. Wszystkie świadczenia medyczne w Centrum Radioterapii Amethyst są bezpłatne, będą świadczone na podstawie kontraktu z NFZ.