Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Dlaczego warto dbać o stawy?

MedicalOnline.pl | 2013-11-01
Chociaż ból stawów kojarzy nam się często z dolegliwością typową dla osób starszych, to obecnie skarży się na niego także coraz większa liczba młodych ludzi. Problemy związane ze stawami potrafią mocno uprzykrzyć nam życie, a nieleczone prowadzić do powstawania poważnych zwyrodnień. Dlaczego warto zadbać o nie już dzisiaj? W jaki sposób możemy to zrobić?

Dlaczego stawy się „starzeją”?

Z biegiem czasu mechanizmy chroniące nasze stawy przed urazami stopniowo się zużywają. Niszczeniu ulega m.in. chrząstka stawowa, która może powoli zanikać. Kiedy jej zabraknie, kości zaczynają ocierać się o siebie, co powoduje ból stawów. Bywa, że stawy ulegają zniekształceniu poprzez powstające wyrośla kostne czy chrzęstne, będące wynikiem walki organizmu ze zbyt dużymi siłami tarcia. Pogorszeniu ulega także jakość mazi stawowej oraz jej ilość, a więzadła oraz torebka stawowa stają się zgrubiałe. Wszystko to prowadzi do osłabienia całej struktury i pojawiania się stanów zapalnych, a co za tym idzie – bólu, szczególnie dokuczliwego przy poruszaniu się. Do najbardziej narażonych stawów należą kolana, stopy, biodra, a także szyjna oraz lędźwiowa część kręgosłupa.

Nie dajmy się ograniczać!

Warto zawczasu zdać sobie sprawę, jak ogromnym ograniczeniem mogą być chore stawy. Silne dolegliwości bólowe związane z ich urazami czy zwyrodnieniami skutecznie utrudniają nie tylko uprawianie sportu czy inne aktywności, lecz także wykonywanie codziennych, prostych czynności. Do tego choroby stawów są bardzo podstępne – atakują w taki sposób, że przez długi czas możemy nie wiedzieć, iż dzieje się z nami coś złego. Gdy czujemy ból, problem jest już często w mocno zaawansowanym stadium. Dlatego właśnie musimy postawić na profilaktykę – najlepszą będzie oczywiście zdrowy styl życia, który pomoże znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się takich kłopotów w przyszłości.

Zadbajmy o stawy już dzisiaj

Co jest potrzebne, aby zachować stawy w dobrej kondycji? Ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy naszemu organizmowi składniki niezbędne do produkcji kolagenu. To jedno z najważniejszych w ludzkim ciele białek odpowiedzialne jest za budowę ścięgien i chrząstek stawowych – bez niego nie mamy szans na zdrowe i mocne stawy. Dlatego musimy zadbać o to, by w naszej diecie znalazły się produkty bogate w białko, witaminę C oraz błonnik. Warto też sięgnąć po suplementy diety np. 4flex. Dzięki takim preparatom możemy skuteczniej zapobiegać problemom ze stawami, wzmacniając je zawczasu i odbudowując. Nie możemy także zapomnieć o znaczeniu ruchu przy dbaniu o zdrowe stawy – aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na ich ruchomość, pomaga też w walce z pogłębiającą tego typu problemy otyłością.
Tagi: flex