Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowe specjalności w Wierzchosławicach

MedicalOnline.pl | 2013-12-04
Poszerza się wachlarz świadczeń w wierzchosławickim Ośrodku Zdrowia. Pacjenci z terenu tej gminy, ale także z Tarnowa mogą już skorzystać z wizyt u kardiologów, chirurga naczyniowego, specjalisty chorób metabolicznych i dermatologa. O wyborze profilów porad zdecydowali pacjenci w wypełnianych ankietach satysfakcji. Nowe gabinety dla specjalistów zaadoptowano na piętrze budynku Centrum Zdrowia Wierzchosławice. 

Obecność porad z zakresu kardiologii w uruchamianym pakiecie świadczeń nie powinna dziwić. Gabinety lekarzy tych specjalności należą do najbardziej obleganych. Przychodnie w Tarnowie dokonują rejestracji dopiero na drugi kwartał przyszłego roku. Tymczasem choroby układu krążenia to wciąż najważniejsza przyczyna zgonów w naszym kraju. Codziennie blisko 100 osób w Polsce traci życie z powodu zawału serca, a blisko 500 umiera z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet 80% przypadków chorób serca można uniknąć. Często jednak trzeba korzystać ze stałej opieki kardiologicznej. 

Jedną z form leczenia schorzeń układu krążenia jest chirurgia naczyniowa. Specjaliści bardzo często operacyjne i nieoperacyjne usuwają żylaki oraz tzw. "pajączki". Zajmują się leczeniem tętniaków czy miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Ta ostatnia choroba bardzo często doprowadza do amputacji nóg. Zdecydowanej większości tych zabiegów można zapobiec przy pomocy zmiany stylu życia, fizykoterapii oraz farmakoterapii. Stąd tak istotna rola chirurgów naczyniowych w leczeniu, ale także w profilaktyce. 

Coraz większej liczby pacjentów dotyka także problem wrażliwej skóry. Objawia się na ogół podrażnieniami, zaczerwienieniem czy skłonnością do alergii. Zmiany środowiska, w którym żyjemy - często przez ekologów nazywanego chemicznym - prowadzą do wzrostu chorób podrażnień skóry. W równym stopniu dotyka to osób dorosłych, jak i dzieci. Dokładne zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości to najważniejszy krok w walce z tym problemem. Ma to umożliwić obecność dermatologa w gronie specjalistów rozpoczynających praktykę w wierzchosławickim Ośrodku Zdrowia. Lekarz o tej specjalności będzie realizował także świadczenia z zakresu medycyny estetycznej. 

Częściej zwracamy też uwagę na to, co jemy. Zaburzenia związane z przemianą materii będą leczone w kolejnej placówce uruchamianej w Wierzchosławicach, czyli Poradni Chorób Metabolicznych. Konsultacje lekarskie, porady dietetyczne oraz wykonywane w niej badania służą leczeniu zaburzeń w gospodarce lipidowej i otyłości oraz chorób towarzyszących. Pomoc znajdą tu między innymi chorzy na cukrzycę, osteoporozę czy dnę moczanową. W Wierzchosławicach działa także przychodnia logopedyczna, która pomaga dzieciom z wadami wymowy, jak i młodzieży oraz osobom dorosłym, które chcą poprawić jakość swojej komunikacji.

Uruchamiane obecnie świadczenia są na razie realizowane na zasadach komercyjnych. Na początek wprowadzono promocyjne ceny wizyt.  Zarząd Centrum Zdrowia Tuchów, odpowiadający za opiekę medyczną w Wierzchosławicach, zapowiada jednak starania o uzyskanie na nie kontraktów z NFZ. Ma to pozwolić na zdecydowaną poprawę dostępności porad.