Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Coraz bliżej do nowoczesnego Centrum Radioterapii w Płocku

MedicalOnline.pl | 2013-09-25
Umowę na dzierżawę gruntu podpisali w środę 25 września br. przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka w Płocku i spółki Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP). W jej efekcie powstanie w Płocku nowoczesne, bazujące na najnowszych osiągnięciach medycyny Centrum Radioterapii Amethyst. Koszt inwestycji wyniesie 60 mln złotych i w całości zostanie pokryty przez RTCP. 

Statystyki są bezwzględne – w Polsce rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Eksperci zapowiadają, że w ciągu najbliższych 15 lat aż o 40 proc. wzrośnie liczba wykrywanych w ciągu roku nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe. Placówki medyczne muszą nadążyć za tym zjawiskiem.
-  Nasz oddział onkologiczny powstał w lutym 2011 roku w wyniku przekształcenia, istniejącego od 2000 roku, oddziału dziennego onkologii zachowawczej i zlokalizowany jest w nowym pawilonie. Jego uruchomienie to wynik wieloletnich doświadczeń własnych i wykształcenia specjalistów z zakresu onkologii klinicznej oraz chirurgicznej - mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. - Dążymy do tego, aby nasz szpital stał się pełno profilowym ośrodkiem onkologicznym,  gwarantował diagnostykę i pełne onkologiczne leczenie  skojarzone. 

W tym celu stale rozwijamy nasz oddział onkologiczny, a kolejnym krokiem będzie uruchomienie nowoczesnego ośrodka radioterapii.    

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku to jedna z największych i najnowocześniejszych wielospecjalistycznych placówek medycznych w województwie mazowieckim. Posiada w swojej strukturze 22 oddziały szpitalne, blok operacyjny, centralną sterylizację, poradnie, zakłady, pracownie i aptekę szpitalną. Dysponuje 942 łóżkami, na których rocznie hospitalizowanych jest ponad 40 tysięcy pacjentów. W WSzZ w Płocku wykonuje się około 12 tysięcy zabiegów operacyjnych rocznie, a ze świadczeń zdrowotnych szpitalnego oddziału ratunkowego korzysta około 50 tysięcy osób. Oddział onkologiczny WSzZ w Płocku posiada 32 łóżka i wyposażony jest w aparaturę medyczną nowej generacji. Rocznie przyjmuje ponad 3500 pacjentów głównie na chemioterapię szpitalną i w ramach programów lekowych. Wykonuje rocznie około 7000 wlewów cytostatycznych. W poradni onkologicznej udziela się rocznie około 10 tysięcy porad diagnostycznych i terapeutycznych. 

Uruchomienie nowoczesnego ośrodka radioterapii to ważny element w strategii szpitala. Przetarg na dzierżawę gruntu wygrała spółka RTCP. Właścicielem tej firmy jest holding medyczny R.T.C., który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumunii i Niemczech. Jego właściciele od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant A&D Pharma czy TAOZ, międzynarodowa sieć stacji dializ.  Od września 2012 roku w Bukareszcie w Rumunii działa pierwszy ośrodek  Amethyst Radiotherapy. W Polsce oprócz inwestycji w Płocku budowane jest Centrum Amethyst w Krakowie przy Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera, a podobny projekt jest przygotowywany w Przemyślu. 

- Centrum Amethyst w Krakowie ruszy pod koniec tego roku. Dzięki tej inwestycji wiemy, jak współpracować z publicznym partnerem, i te doświadczenia na pewno wykorzystamy w Płocku - deklaruje Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP. – Płockie Centrum wyposażymy w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt na świecie, wprowadzimy międzynarodowe standardy obsługi pacjentów i procedury medyczne, a trudniejsze przypadki będziemy konsultować z naszymi zagranicznymi partnerami.

W Płocku na działce o powierzchni ponad 5 tys. metrów kw. RTCP wybuduje nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnię radioterapeutyczną. Obiekt będzie wyposażony w dwa najnowocześniejsze akceleratory firmy Elekta: http://www.elekta.com/. Zgromadzony w Centrum sprzęt umożliwi realizację wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Cały personel przejdzie przeszkolenie i odbędzie zagraniczne staże w partnerskich ośrodkach sieci Amethyst na świecie. 

Po podpisaniu umowy RTCP rozpocznie przygotowywanie projektu Centrum Amethyst w Płocku. Budowa ruszy w przyszłym roku. Koszt całej inwestycji to 60 mln złotych, które w całości zostaną pokryte przez firmę RTCP. Powstający ośrodek będzie mógł przyjąć 2000 pacjentów rocznie, a rozpocznie działanie pod koniec 2014 roku. Terminy te należy jednak traktować jako wstępne. Wiele w tej chwili zależy od polityki kontraktowania usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie pojawiają się informacje o możliwości wstrzymania podpisywania nowych kontraktów w zakresie radioterapii. Tymczasem centra Amethyst działają wyłącznie na podstawie umów podpisanych z NFZ. Pacjenci nie płacą za leczenie radioterapeutyczne.

Tagi: radiologia