Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Przetwarzanie danych medycznych w chmurze

serwiszoz.pl | 2013-08-14

Pojęcie chmury obliczeniowej wiąże się z outsourcingiem zadań, które dla placówek są drogie, skomplikowane i wymagają specyficznej wiedzy (informatycznej). Czy przekazanie przetwarzania danych firmie wyspecjalizowanej ma sens? Czy jest to opłacalne i faktycznie zdejmuje z placówki te niewygodne obowiązki: zabezpieczania danych, tworzenia kopii zapasowych, itd.?

Temat chmury obliczeniowej staje się w obliczu reformy coraz bardziej aktualny. Natomiast czy jest to właściwy kierunek dla konkretnej placówki medycznej, czy też nie - na tak zadane pytanie każda z nich musi sobie odpowiedzieć samodzielnie. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

>>Szukasz skutecznych i opłacalnych rozwiązań dla swojej placówki medycznej? Kieruj się opiniami ekspertów i menedżerów dostępnymi na łamach magazynu "Healthcare Management Magazine". Przekonaj się sam>>

Zaletą chmury jest zdjęcie z jednostki obowiązku utrzymywania całej infrastruktury (serwerów), kadry (informatyków) - a to oznacza konkretne oszczędności. Tym samym delegujemy na zewnątrz zarówno usługę, jak i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dla tych danych.

Minusami na pewno będzie to, że w przypadku awarii, placówka przejściowo utraci dostęp do swoich danych. Co więcej, będzie uzależniona od ryzyka awarii nie tylko sprzętu własnego, ale też: awarii dostawcy łączy internetowych oraz awarii w firmie przechowującej dane.

Jednak punktem wyjścia do podjęcia decyzji, jest kwestia finansów. Przekazanie tego zadania firmie outsourcingowej i płacenie za to zryczałtowanej opłaty miesięcznej będzie w wielu przypadkach rozwiązaniem tańszym. Nie trzeba wtedy dokonywać kosztownych inwestycji w sprzęt i oprogramowanie. Funkcjonują jednak już nowoczesne placówki, które mają własne serwerownie i komputery spięte w bezpieczną sieć, gdzie z kolei nie opłacałoby się tego zadania delegować. One będą w stanie same zarządzać tworzonymi w placówce danymi medycznymi.

Placówki, które zdecydują się na wykorzystanie rozwiązań chmurowych przede wszystkim powinny skupić się na zapisach w umowie dotyczących bezpieczeństwa informacji. Firma przejmująca dane powinna wskazać scenariusze wyjścia z przykładowych sytuacji krytycznych (awarii) występujących zarówno po stronie placówki, dostawcy Internetu, jak i firmy przetwarzającej dane.
Każda placówka będzie musiała samodzielnie podjąć decyzję o sposobie przetwarzania danych (outsourcing czy własne serwery) na podstawie posiadanego: sprzętu, wiedzy i możliwości finansowych.

Dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć dane medyczne w placówce i uniknąć kłopotów z GIODO. Kliknij>>

Tagi: chmura
Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej