Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nettle zaczyna podbijać rynek medyczny

Nettle SA | 2013-07-01
Spółka Nettle S.A., która od wielu lat specjalizuje się w zarządzaniu należnościami branży medycznej i finansowaniu rynku ochrony zdrowia, zrealizowała do tej pory projekty finansowe o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł. W ubiegłym roku firma podwoiła swój zysk netto, a od lipca zeszłego roku, jej obligacje notowane są na warszawskiej giełdzie w alternatywnym systemie obrotu – Catalyst. Do swojej bogatej oferty, Nettle dołączyła ostatnio nową usługę na polskim rynku, którą zdążyła już zainteresować wielu producentów leków.

Spółka Nettle S.A. funkcjonuje na rynku zarządzania należnościami od 7 lat. Z początku zajmowała się głównie dostarczaniem kompleksowych usług, związanych z obsługą należności firm farmaceutycznych. Z czasem, mniej więcej od dwóch lat, rozpoczęła finansowanie należności szpitalnych.

Dynamiczny wzrost dzięki finansowaniu  sektora ochrony zdrowia

- Nie było to jednak dla nas żadnym novum. Zajmowaliśmy się bowiem o wiele wcześniej finansowaniem sektora ochrony zdrowia oraz doradztwem prawnym i finansowym w tym obszarze. Naszymi głównymi klientami są szpitale, dostawcy leków i samorządy terytorialne. Wszystkim oferujemy kompleksowe zarządzanie należnościami,  finansowanie inwestycji i transakcji handlowych, faktoring oraz inne specjalistyczne usługi, które elastycznie dopasowujemy do potrzeb naszych klientów – wymienia Paweł Szewczyk, prezes Nettle.

Spółka rozpędza się bardzo szybko. W ubiegłym roku spółka podwoiła zysk netto w stosunku do 2011 roku. Zrealizowała do tej pory projekty finansowe o łącznej niebagatelnej wartości ok. 1,5 mld zł.

- Ponadto, w zeszłym roku z powodzeniem uplasowaliśmy emisję obligacji o wartości 1,25 mln zł, które trafiły do publicznego obrotu na rynku Catalyst. Wprowadziliśmy  również cztery emisje obligacji o łącznej wartości 6,4 mln zł.   Cieszy nas to, że udaje nam się rozwijać coraz dynamiczniej – mówi Paweł Szewczyk.

Mamy pomysł na biznes i zaplecze finansowe

Prezes Nettle przyznaje, że działalność na rynku ochrony zdrowia jest specyficzna. Trzeba mieć albo spore zaplecze finansowe albo unikatowe pomysły na rozwiązanie problemu płynności szpitali.

- My mamy obydwa te atuty. Wiele firm nie daje sobie rady na tym trudnym rynku. Tu nie ma miejsca na lichwę, którą zwykło się przypisywać naszej branży.  Trzeba stale generować wysokie obroty i umiejętnie operować finansami, by utrzymać się na tym rynku – przyznaje prezes Szewczyk.

Rosnące potrzeby finansowe szpitali szansą na rozwój

Rynek faktoringu i finansowania sektora medycznego ma przed sobą prawdopodobnie spore perspektywy rozwoju. Szpitale już w tej chwili zadłużone są łącznie na kwotę ok. 10 mld zł. Eksperci spodziewają się , że na przestrzeni dwóch lat, ten dług może znacznie wzrosnąć. Będzie to oczywiście zależało od wielu czynników: na przykład od tego na ile poszczególni menedżerowie szpitali poradzą sobie z ograniczeniem kosztów, które już teraz narastają wraz z pogłębiającą się recesją, czy też, na ile wspomogą ich finansowo: resort zdrowia czy samorządy.

- W moim przekonaniu należy spodziewać się, że zapotrzebowanie na bieżące finansowanie szpitali będzie rosło, choć rzeczywiście trudno przewidzieć jego dynamikę. Dodatkowo, na zarządzających szpitalami spadnie ciężar dopasowania odpowiedniej infrastruktury i wdrożenia nowoczesnych technologii medycznych, aby sprostać unijnym wymogom. To pociągnie za sobą zapotrzebowanie na długoterminowe finansowanie inwestycji z tym związanych. Z punktu widzenia naszej działalności, rosnące zobowiązania tudzież potrzeby inwestycyjne szpitali, dają nam oczywiście szanse na większy rozwój – przyznaje Paweł Szewczyk.   

Minimalizacja ryzyka panaceum na bezpieczny biznes

Prezes Spółki tłumaczy jednak, że w tym biznesie nie chodzi o to, aby „rzucać się” na długi szpitali i tylko z tego czerpać korzyść. Oferta Nettle jest tak skonstruowana, żeby pomóc obydwu stronom. Zarówno dostawcom, jak i odbiorcom. Ponadto, tym pierwszym, Spółka oferuje ciekawe rozwiązania związane z minimalizacją ryzyka w kontaktach handlowych.

- Używając terminologii medycznej zajmujemy się nie tylko leczeniem, ale i profilaktyką. Nie tylko skutecznie zarządzamy należnościami naszych klientów, poprawiając ich płynność finansową, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych relacji ze swoimi kontrahentami, ale również oferujemy kilka narzędzi związanych z minimalizacją ryzyka w kontaktach handlowych. Dzięki wykorzystaniu choćby naszego autorskiego systemu oceny ryzyka odbiorców. Przeprowadzany przez nas rating odbiorców pozwala na pełną weryfikację ich wiarygodności, jak i zdolności finansowej. Wówczas jesteśmy w stanie doradzić klientowi albo rezygnację z podejmowania współpracy z danym odbiorcą albo dostosować  działania handlowe do określonego stopnia ryzyka – tłumaczy prezes Szewczyk.


Tagi: finansowanie