Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Najistotniejsze - zdaniem anestezjologów i kardiologów - parametry kardiomonitora

Katarzyna Armatys-Wisniewska, Imago Public Relations | 2013-06-25
Najistotniejsze - zdaniem anestezjologów i kardiologów - parametry kardiomonitora

Najistotniejsze - zdaniem anestezjologów i kardiologów - parametry kardiomonitora

Duży i czytelny ekran przede wszystkim
Anestezjolodzy i kardiolodzy wskazali najistotniejsze parametry kardiomonitora

 

Katowice, 25 czerwca 2013 r. – Duży, czytelny i dotykowy ekran oraz możliwość rozbudowy to obecnie najbardziej pożądane przez anestezjologów i kardiologów parametry kardiomonitora. To wnioski z ankiety przeprowadzonej przez firmę EMTEL, czołowego polskiego producenta aparatury monitorującej parametry biologiczne pacjenta.

W badaniach wzięli udział anestezjolodzy i kardiolodzy obecni na XXIII konferencji “Anestezjologia i Intensywna Terapia drugiej dekady” w Jachrance orazMiędzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu. W ramach obu spotkań uczestnicy wskazywali najistotniejsze parametry kardiomonitorów. Każdy z badanych (100 proc.) zwrócił uwagę na wielkość i czytelność ekranów, a kolejne 71 proc. jako pożądaną cechę wskazało ekran dotykowy.

 

– Technologia idzie do przodu. Kiedyś cieszyły nas 19-calowe telewizory, telefony komórkowe z niewielkimi wyświetlaczami. Dziś najchętniej posługujemy się smartfonami a telewizory sięgają rozmiarów 50-ciu cali. Podobnie jest w branży medycznej. To kierunek, przed którym nie uciekniemy. Coraz większe ekrany, najlepiej dotykowe (tablety) to komfort użytkowania, ale też – jak w przypadku kardiomonitorów – dbałość o czytelność i precyzję pomiaru – mówi Waldemar Śliwa, dyrektor zarządzający EMTEL, czołowego producenta kardiomonitorów i defibrylatorów w Polsce.

 

Trzecią z najbardziej cenionych przez personel medyczny cech kardiomonitora (59 proc.) jest możliwość rozbudowy urządzenia, czyli uzupełniania go –w zależności od bieżących potrzeb – o kolejne moduły pomiarowe. Zdaniem lekarzy obsługa kardiomonitora z ekranem dotykowym jest znacznie łatwiejsza niż obsługa urządzenia z pokrętłem czy przyciskami. Dodatkowym atutem jest również możliwość zachowania czystości takiego sprzętu, co nie jest tak proste w przypadku pokręteł i przycisków.

 

Celem ankiety było poznanie opinii anestezjologów i kardiologów na temat najważniejszych parametrów kardiomonitora. Nie ma bowiem wątpliwości, że urządzenia, które monitorują parametry biologiczne pacjentów powinny być bezawaryjne i precyzyjne. Formularz zawierał pytania o to, jak powinien być skonfigurowany sprzęt, by opieka nad pacjentem przebiegała sprawnie.

 

– Taka wiedza jest dla nas, dla producenta kardiomonitorów, niezwykle cenna, ponieważ konstruując urządzenia, możemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, przyczynić się do poprawy komfortu ich pracy, która w bezpośredni sposób przekłada się na stan zdrowia i życie pacjenta – dodaje Waldemar Śliwa.

 

Ankietowani wskazywali również kluczowe parametry monitorowania. Oprócz parametrów podstawowych, lekarze zwracali szczególną uwagę na monitorowanie rzutu minutowego serca metodą nieinwazyjną (59%) i metodą inwazyjną (47%).

 

 Wyniki ankiety pokazały nam, że lekarze cenią sobie funkcjonalność, bo to dzięki niej oszczędzają czas, który jest decydujący w krytycznych sytuacjach. Nowoczesne kardiomonitory, połączone w ramach systemu, pozwalają nie tylko na monitorowanie pacjenta, lecz również na archiwizowanie i transmisję danych do jednostek nadzorujących. Dzięki temu pacjent jest pod stałą opieką specjalistyczną, a personel medyczny ma jednoczesny dostęp do danych ze wszystkich funkcjonujących w sieci kardiomonitorów – dodaje Waldemar Śliwa.

 

W przypadku urządzeń EMTEL wyświetlacz może być 15-sto i 19-sto calowy, a te największe posiadają rozdzielczość 1280x1024 pikseli. Ekran zapewnia pełną obsługę kardiomonitora, czyli od konfiguracji po intuicyjną nawigację.

 

Ankietę przeprowadzono w maju i czerwcu br.