Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

HELIMED i Sport Klinika łączą siły. Powstał nowoczesny ośrodek medyczny na Śląsku

MedicalOnline.pl | 2013-06-17
HELIMED i Sport Klinika łączą siły. Powstał nowoczesny ośrodek medyczny  na Śląsku

27 czerwca na Śląsku, w sąsiedztwie Sport-Kliniki otwarty zostanie  nowy ośrodek medyczny. Oba ośrodki łączy  nie tylko wspólny adres, ale także ścisła współpraca i innowacyjne podejście do medycyny. 

Nowy, mający ponad 1,1 tys. m kw. kompleks medyczny powstał w Żorach (woj. śląskie). Składa się on z pierwszego w tej części województwa Centrum Diagnostyki Obrazowej HELIMED oraz działającej od 11 lat w mieście Sport Kliniki - szpitala specjalizującego się w leczeniu schorzeń i urazów narządów ruchu. Dzięki tej inwestycji ponad 350 tys. mieszkańców południowo-zachodniej części woj. śląskiego zyska dostęp do nowoczesnej i kompleksowej diagnostyki. Otwarciu HELIMED-u towarzyszyła rozbudowa Sport Kliniki o nowy oddział łóżkowy, co  - zdaniem przedstawicieli szpitala - powinno umożliwić zwiększenie o 20 proc. ilości wykonywanych zabiegów operacyjnych z zakresu chirurgii artroskopowej.  Nowe Centrum Diagnostyczne HELIMED i oddział Sport Kliniki są jedną z największy tego typu inwestycji w województwie śląskim. Otwarcie już 27 czerwca. 

Miasto zyskuje, pacjenci też

Największa na Śląsku sieć pracowni diagnostycznych HELIMED otwiera w Żorach swój 11 ośrodek diagnostyczny w woj. śląskim. Wartość nowej inwestycji to ponad 16 milionów złotych. HELIMED posiada już swoje ośrodki m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Zawierciu, Czeladzi, Siemianowicach Śląskich, a w woj. opolskim w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu.  Żorska placówka, mająca aż 716 m kw. jest pierwszą tego typu w tej części województwa. 

Dzięki niej blisko 350 tys. mieszkańców powiatów żorskiego, rybnickiego, jastrzębskiego i wodzisławskiego zyska dostęp do jednej z najnowocześniejszych pracowni, wyposażonej w RTG, USG, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny firmy Siemens. Jak szacują przedstawiciele HELIMED rocznie w Centrum Diagnostycznym w Żorach diagnozowanych będzie ponad 30 tys. osób.

- Żorski ośrodek jest jednym z największych w woj. śląskim i jednym z najlepiej wyposażonych w Polsce. Przygotowany został do diagnostyki pacjentów z szerokim zakresem patologii, m.in. pacjentów onkologicznych, ze schorzeniami neurologicznymi, reumatologicznymi, układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, z chorobami serca i schorzeniami laryngologicznymi. Ze względu na bliską współpracę ze Sport Kliniką specjalizować będzie się  także w diagnostyczne pacjentów z urazami i schorzeniami układu kostnego – mówi dr Wojciech Rogala, kierownik Centrum Diagnostycznego HELIMED w Żorach. 

Placówka zatrudniać będzie w sumie 20 osób, z czego 8 osób to personel lekarski. Docelowo HELIMED w Żorach chce nawiązać współpracę z blisko 50-cioma NZOZ-ami, szpitalami i przychodniami specjalistycznymi w tej części Śląska.  - Brak pracowni diagnostycznej w południowo-zachodniej części Śląska od lat był problemem dla pacjentów i specjalistów. Chorzy byli kierowani na badania do ośrodków oddalonych o 40-50 kilometrów, często zmuszeni byli wykonać zdjęcie RTG w jednym ośrodku, a rezonans czy tomografię w drugim. Pracownia w Żorach ma to zmienić – twierdzi dr Rogala.

Więcej łóżek, więcej operacji na Śląsku

Ale w Żorach inwestuje nie tylko HELIMED Diagnostic Imaging, także Sport Klinika, jeden z największych tego typu ośrodków w Polsce, wyspecjalizowany w leczeniu urazów i schorzeń narządów ruchu. Posiadający do tej pory 25 łóżek szpitalnych ośrodek dzięki nowemu oddziałowi zwiększył ich liczbę do 41. Nowe skrzydło zostało dobudowane do istniejącego od ponad 10-ciu lat szpitala. 

Placówka rocznie operuje ponad 2,1 tys. pacjentów. Jak zapowiadają przedstawiciele szpitala dzięki nowemu oddziałowi możliwe będzie zwiększenie liczby zabiegów nawet o 20 proc. Oprócz sal dla pacjentów, w nowej części powstała także jedna z najnowocześniejszych w regionie sal szkoleniowych, w których prowadzone będą kursy i szkolenia dla lekarzy z kraju i zagranicy.

- Sala umożliwia bezpośrednie transmisje z obu sal bloku operacyjnego, a dzięki swoim rozmiarom stwarza szansę na przeprowadzanie kursów z wykorzystaniem preparatów biologicznych. – mówi Krzysztof Biedroń, dyrektor szpitala Sport Klinika w Żorach.

Sporo nadziei Sport Klinika pokłada także w swoim sąsiedzie – HELIMED Diagnostic Imaging. Dzięki jednej z najnowocześniejszych pracowni diagnostycznej, połączonej ze szpitalem możliwe będzie wykonywanie w ośrodku wielu skomplikowanych zabiegów, w tym pionierskich operacji, m.in. wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego z wykorzystaniem technologii Visionaire. – Dostęp do nowoczesnej diagnostyki obrazowej sprawia, że rosną możliwości Sport Kliniki. Dzięki temu będziemy mogli przeprowadzać innowacyjne operacje, wspierane przez kompleksową diagnostykę, stając się tym samym jednym z najnowocześniejszych ośrodków  w Europie – mówi o rozwoju Sport Kliniki dyrektor Biedroń. 

Oba ośrodki zostaną uroczyście otwarte 27 czerwca. Pacjenci jednak już dziś mogą poddawać się w nich leczeniu i diagnostyce.