Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Ochrona lekarskiego laptopa

serwiszoz.pl | 2013-06-12

Coraz więcej danych medycznych przechowywanych jest na urządzeniach mobilnych: laptopach, tabletach czy nawet smartfonach. Od 1 sierpnia 2014 r. lekarze będą już używali wyłącznie komputerów, również przenośnych. Jak lekarze mają chronić dane pacjentów zapisane na laptopach?

Każdy lekarz powinien wykazać się podstawową znajomością zasad kryptografii.  Szyfrowanie danych na twardych dyskach czy pendrivach jest absolutnie konieczne. Przy dzisiejszych metodach kryptograficznych, często darmowych, możliwe jest zaszyfrowanie dysku w taki sposób, że osoba, która na przykład ukradnie nam sprzęt, nie będzie w stanie dotrzeć do zapisanych tam danych. W przeciwnym przypadku możemy być współodpowiedzialni za utratę danych osobowych - mówi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Do ochrony wystarczy pobrać z Internetu lub zakupić program do szyfrowania pendrive'ów i zabezpieczania ich hasłem. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest ochrona danych medycznych pacjentów.

Wybór odpowiednich środków gwarantujących przetwarzanym danym optymalny stopień zabezpieczenia przepisy pozostawiają administratorowi danych osobowych (właścicielowi placówki). To on najlepiej zna środowisko w jakim przetwarza dane osobowe, dlatego sam decyduje o użyciu środków danego rodzaju. Skuteczność zastosowanych rozwiązań podlega ocenie w czasie kontroli przeprowadzanej przez pracowników Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

W jaki sposób należy zabezpieczyć dane osobowe?Sprawdź>>

Nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych pacjentów jest zagrożone karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do lat 3.

Stwórz optymalny i niezawodny system elektronicznej dokumentacji medycznej dla Twojej placówki! Śięgnij po fachową pomoc>>


Tagi: dane
Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej