Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Ekologia kontra wygoda. Na jakie wkładki się zdecydować?

MedicalOnline.pl | 2013-05-20
Ekologia kontra wygoda. Na jakie wkładki się zdecydować?

Okres intensywnej laktacji jest dla wielu matek czasem nieustannego zmagania się z uciążliwymi i wstydliwymi plamami na bluzkach. Niektóre kobiety unikają wychodzenia z domu, obawiając się nieprzyjemnych spojrzeń przechodniów, stając się więźniem we własnym domu. Problem nadmiaru pokarmu jest również kłopotliwy dla matek decydujących się na szybszy powrót do pracy. Nadwyżka mleczna jest jedną z głównych przyczyn dyskomfortu i zachowania schludnego, estetycznego wyglądu w miejscu zatrudnienia. 

Na szczęście z odsieczą sfrustrowanym kobietom przybyły praktyczne wkładki laktacyjne, niezbędne podczas okresu karmienia piersią. Obecnie kupno produktu nie stanowi żadnego problemu. Komplikacje pojawiają się dopiero w momencie wyboru jednego z wielu wariantów wkładek.

Rodzaje wkładek laktacyjnych
Wkładki laktacyjne jednorazowe cieszą się największym zainteresowaniem ze względu na niską cenę zakupu i funkcjonalność podczas użytkowania. Krążki umieszcza się w biustonoszu, najczęściej za pomocą samoprzylepnego paska, dzięki czemu utrzymują się na swoim miejsce, nawet w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Po nasiąknięciu mlekiem wystarczy wymienić wkładkę na nową i problem z głowy. Typ jednorazowy zapewnia zadowalającą chłonność, odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz biustonosza i całkowitą dyskrecję. Wbrew pozorom nie są jednak najtańszą opcją.

Zważając na kwestię nasilonego procesu laktacji u niektórych kobiet i konieczność kupowania kilku opakowań w ciągu miesiąca znacznie tańszą alternatywą będzie inwestycja w wkładki wielorazowego użytku.

Pomimo że krążki nadające się do prania wiążą się z wydatkiem około 30-50 złotych za komplet, w zależności od rodzaju wypełnienia, stanowią wydatek jednorazowy.

Bawełniane wykończenie dopasowuje się do anatomicznej budowy piersi, nie powoduje reakcji alergicznych, zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii. Charakteryzuje się wysoką chłonnością, dzięki czemu każda mama poczuje się komfortowo i świeżo a karmienie piersią przestanie być problemem.

Wariant z bambusa efektywnie zatrzymuje wilgoć gwarantując jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza. Wkładki bambusowe optymalnie chronią ubrania przed poplamieniem. Możliwość prania w pralce oznacza nie tylko oszczędność finansową, ale również aspekt ekologiczny, przemawiający na korzyść środowiska naturalnego.

Wkładki laktacyjne flanelowe wykonane z oddychającego materiału PUL, podobnie jak welurowe doskonale dopasowują się do kształtu piersi, nadając im naturalnego wyglądu. Zapewniają idealny przepływ powietrza i utrzymują wilgoć z dala od skóry.

Zalety wkładek jednorazowych wynikają głównie z naturalnych materiałów, przyjemnych w kontakcie z wrażliwą skórą piersi. Są ekonomiczne i biodegradowalne, łatwe w utrzymaniu czystości i wygodne podczas użytkowania.

Ostatnim rodzajem wkładek są tzw. muszle laktacyjne wykonane z silikonu. Wariant wentylowany przyspiesza proces gojenia się ran na brodawkach sutkowych, uniemożliwiając jednocześnie wydostawanie się mleka z powierzchni ochronnej. Muszla wykorzystywana jest najczęściej przez kobiety odciągające pokarm laktatorem. Silikonowa wkładka precyzyjnie przylega do piersi, gromadząc napływający pokarm. 

Wybór wkładek jest oczywiście kwestią indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Najrozsądniejszą opcją jest przetestowanie różnych rodzajów wkładek i znalezienie wersji gwarantującej komfort i swobodę podczas użytkowania.