Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nikotyna w papierosie – cichy zabójca

MedicalOnline.pl | 2013-05-01
Nikotyna zaliczana jest do neurotoksyn, które niesamowicie szybko oddziaływają na układ nerwowy człowieka. Oprócz szybkiego oddziaływania na mózg, niestety również silnie uzależnia w bardzo krótkim czasie. Jest narkotykiem, który można legalnie kupić niemal w każdym sklepie.

Wpływ nikotyny na funkcjonowanie organizmu
Sprawia, że zablokowane zostaje poprawne funkcjonowanie wielu ważnych dla czynności życiowych enzymów. W początkowej fazie działa pobudzająco, potrafi poprawić nastrój. Dzieje się tak pod wpływem wydzielania dopaminy, które jest kontrolowane przez nikotynę. Organizm produkuje również więcej adrenaliny, dzięki czemu paląca osoba potrafi pozbyć się bólu oraz głodu, ale ma także przyspieszony puls. Zachęca to do wypalania kolejnych papierosów. Niestety w większych dawkach, układ nerwowy zostaje trwale zablokowany, doprowadza to do jego uszkodzenia. Substancje zawarte w dymie mają także bardzo szkodliwy wpływ na pozostałe narządy, stając się przyczyną wielu poważnych dolegliwości, a nawet śmierci. Organizm ulega powolnemu spustoszeniu, które z całą pewnością skraca życie.

Nikotyna, która znajduje się w papierosach sprawia, że osoba paląca ma podwyższone ciśnienie krwi. Sięgając co jakiś czas po papierosa można utrzymać taki stan przez cały dzień. Zwiększa to ryzyko wystąpienia udaru bądź zawału serca.

Szkodliwe działanie dymu papierosowego
Zawarte w dymie papierosowym substancje, powodują uszkodzenia ścian tętnic, co bezpośrednio przyśpiesza pojawienie się miażdżycy, która jak wiadomo jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia. Niektóre składniki dymu przyczyniają się wytwarzania hormonów odpowiedzialnych za gromadzenie wody w organizmie. Dla organizmu oznacza to konieczność przepompowania znacznie większej objętości krwi. Prowadzi to m.in. do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Ci, którzy cierpiąc na nadciśnienie tętnicze, mimo wszystko palą papierosy, poważnie zwiększają ryzyko śmierci w wyniku zawału bądź udaru mózgu. 

Dym papierosowy nie zawiera wyłącznie nikotyny. W jego składzie można znaleźć również wiele innych silnie trujących związków. Powodują one głównie uszkodzenia układu oddechowego, oddechowego, a także mają bardzo negatywny wpływ na układ pokarmowy, krwionośny, nerwowy oraz rozrodczy. Nieodwracalne zmiany zachodzą także w wątrobie, nerkach, dwunastnicy, kościach, trzustce czy skórze.

Oczyszczanie organizmu z nikotyny
Rzucanie palenia wiąże się bezpośrednio z koniecznością oczyszczenia organizmu z pozostałości nikotyny. W zależności od ilości wypalanych papierosów i czasu, przez jaki dany człowiek był uzależniony od papierosów, zależeć będzie okres niezbędny do całkowitego oczyszczenia. Warto pamiętać, że skutki palenia można w znacznej części cofnąć. Czasem potrzeba na to wiele lat, dlatego tak ważne jest, by walkę z nałogiem rozpocząć jak najszybciej. Usuwanie nikotyny, a także innych toksyn zalegających w organizmie wymaga pewnych działań. Należy do nich m.in. właściwa dieta, jak również aktywność fizyczna. Dzięki systematyczności i wytrwałości po pewnym czasie można praktycznie całkowicie oczyścić organizm i pozbyć się tego zgubnego nałogu. Zmniejszy się wtedy możliwość wystąpienia różnego rodzaju chorób i nowotworów, ryzyko ich pojawienia będzie zbliżone do osób, które nigdy nie paliły. Powinna to być wystarczająca zachęta do zerwania z nałogiem.
Tagi: nikotyna