Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

KWIETNIOWE wydanie "Healthcare Management Magazine" już dostępne!

serwiszoz.pl | 2013-04-28

TEMATY NAJNOWSZEGO WYDANIA "HEALTHCARE MANAGEMENT MAGAZINE"
 

TEMAT NUMERU
Zmiany w systemie leczenia na terenie Unii Europejskiej

Usankcjonowanie w przepisach zasad opieki transgranicznej, które mają zacząć obowiązywać 25 października, może dwojako wpłynąć na polski system usług zdrowotnych. Część pacjentów zapewne wybierze kurację za granicą. Należy mieć również nadzieję, że podobne działania podejmą obcokrajowcy i wybiorą Polskę jako miejsce leczenia.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej ma na celu zapewnienie czytelnych ram takiego rodzaju leczenia, a przede wszystkim usunięcie przeszkód związanych z prawem do zwrotu kosztów z nim związanych (do poziomu gwarantowanego w kraju ubezpieczenia).
Zobacz więcej >>

NOWE STRATEGIE ZDROWOTNE
Analizy, które wspomogą zarządzanie

Menedżerowie już dziś mogą korzystać z analiz, które pomogą przewidzieć przyszłe zmiany związane z decentralizacją NFZ i uwzględnić je w budżetach. Wskażą one, czy spodziewać się dodatkowych środków z funduszu czy raczej ograniczenia kontraktu, a także w jakich obszarach szukać odpowiednich specjalistów oraz w jakim kierunku planować ewentualne inwestycje. To istotne przesłanki dla strategii placówek.

Planowane zmiany prawne, związane z projektowaną ustawą o instytucjach systemu ubezpieczenia zdrowotnego, zakładają przekazanie obowiązków i uprawnień dotyczących koordynowania regionalnej polityki zdrowotnej wojewodom.
Zobacz więcej >>

W POSZUKIWANIU DODATKOWYCH PRZYCHODÓW
Dodatkowe opłaty w granicach prawa

Przepisy konstytucji rozróżniają prawo do ochrony zdrowia i do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Nie wynika z nich zatem gwarancja otrzymania wszystkich rodzajów świadczeń ani ich pełnej bezpłatności. Pobieranie dodatkowych opłat w placówkach, które mają kontrakt z NFZ, jest jednak mocno ograniczone, mimo że od dawna słychać głosy, aby pacjenci mogli współfinansować niektóre procedury.

Poszukiwanie źródeł dodatkowego przychodu przez placówki medyczne, zwłaszcza publiczne, nie stoi w sprzeczności z przepisami prawa. Artykuł 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje nam, obywatelom i potencjalnym pacjentom, prawo do ochrony zdrowia i równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Zobacz więcej >>

WSPÓŁPRACA NA LATA
Wybór oprogramowania

Wbierając program do prowadzenia e-kartotek, warto sprawdzić, czy powstał on przy współpracy personelu medycznego. Tylko zaangażowanie w ten proces przyszłych użytkowników daje gwarancję, że rozwiązanie będzie odpowiadało potrzebom lekarzy i pielęgniarek.

Menedżerowie, w związku ze zbliżającym się obowiązkiem prowadzenia dokumentacji medycznej od 1 sierpnia 2014 r. wyłącznie w formie elektronicznej, stoją przed wyzwaniem wyboru odpowiedniego oprogramowania dla swoich placówek.
Zobacz więcej >>

ELEKTRONICZNE RECEPTY CORAZ BLIŻEJ
Indywidualne konta pacjenta

Indywidualne profile pacjentów w systemie informatycznym mają ułatwić pacjentom i lekarzom korzystanie z usług ochrony zdrowia. Za ich pomocą będą się odbywać proces rejestracji, wizyty u lekarza, realizowanie recept czy sprawdzanie historii choroby. Takie rozwiązanie ma niebawem ruszyć w 10 miastach Polski, a do połowy 2014 roku działać w całym kraju.

Sterty dokumentów, papierowych druków, teczek diagnoz i historii chorób mają zastąpić indywidualne dane pacjenta oraz elektroniczne recepty przechowywane jedynie w komputerze. Informacje aktualizowane będą na bieżąco podczas wizyt lekarskich, a każdy z lekarzy będzie miał do nich wgląd.
Zobacz więcej >>

W najnowszym wydaniu "Healthcare Management Magazine" przeczytasz także o:
 
• Zmiany w systemie leczenia na terenie Unii Europejskiej
• Analizy, które wspomogą zarządzanie
• Dodatkowe opłaty w granicach prawa
• Wybór oprogramowania
• Indywidualne konta pacjenta
• Priorytety przy wyborze sprzętu
• Nowoczesna usługa w przychodniach

Wzbogać swoje doświadczenia o opinie i komentarze ekspertów i menedżerów z całej Polski. Skorzystaj z gotowych i sprawdzonych rozwiązań.
Sprawdź najnowsze wydanie >> 

 
 
 
 

Tagi: healthcare