Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Drzwi, ściany, podłogi - jak dobrać elementy infrastruktury bloku operacyjnego i oddziału?

redakcja@medicalonline.pl | 2013-05-13
Co wybrać – panele, okładziny, a może stal nierdzewna? Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety – trudno jednoznacznie wskazać, która opcja jest lepsza. Wybór materiału trzeba uzależnić przede wszystkim od specyfiki konkretnego pomieszczenia. Jakich materiałów użyć do wykończenia ścian, podłóg i drzwi? Co wybrać – panele, okładziny, a może stal nierdzewna?

Przejdź do katalogu infrastruktury medycznej

 Zabudowa panelowa jest wygodna i praktyczna. Wśród jej zalet można wyliczyć: szybkość i łatwość demontażu, wysoką trwałość, możliwość ukrycia instalacji i przewodów, łatwość demontażu pojedynczego elementu przy naprawie lub modernizacji. Jeśli zaistnieje potrzeba instalacji umywalek, półek lub szaf, wystarczą dodatkowe wzmocnienia w panelach, bez potrzeby większej ingerencji. Panele mogą pokrywać ściany, podłogi, sufity – można w nie wkomponować oświetlenie i klimatyzację, zintegrować pokrycie drzwi, okien, wentylację, system nagłośnienia, elementy instalacji elektrycznej i sieci gazów medycznych placówki.

W przypadku wykładzin dużą zaletą jest fakt, że zwykle montuje się je w postaci dużych fragmentów, co minimalizuje powierzchnię połączeń, w których mogłyby się gromadzić zanieczyszczenia. Jak pokazuje praktyka materiały okładzinowe cechują się wysoką aseptyką – są łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji, nieporowate, zwykle pokryte warstwą antybakteryjną, odporne na działanie silnych środków chemicznych, nienasiąkliwe, odporne na promieniowanie UV. Co ważne – wykładziny medyczne cechują się dużą uniwersalnością stosowania – od umywalek, stołów, myjni chirurgicznych, stanowisk dla niemowląt, przez całe systemy ścienno-sufitowe, aż po biurka, blaty recepcji i stanowisk pielęgniarskich. Aby ułatwić mycie i dezynfekcję całego pomieszczenia, warto rozważyć opcję wykonania pokrycia drzwi z tego samego materiału, co ściany i sufity. 

W salach podwyższonego nadzoru medycznego (oddziały intensywnej terapii, bloki operacyjne) należy montować wykładziny prądoprzewodzące, czyli takie, które nie zakłócają działania aparatury monitorującej parametry życiowe pacjentów. Tego typu materiały, aby spełnić swoje funkcje, montowane są z wykorzystaniem przewodników (np. miedzi), a cały system podłącza się do sieci uziemiającej budynku. W ten sposób odprowadzane są zbędne ładunki elektryczne, które mogłyby zakłócić działanie aparatury monitorującej. 

Niezależnie od wybranego rozwiązania materiały podłogowe powinny być antypoślizgowe, odporne na ścieranie, wgniatanie i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Podczas montażu należy zadbać o obłe połączenia między ścianą a posadzką oraz wyoblenie narożników i ostrych krawędzi – to ułatwia mycie i dezynfekcję.

Coraz większą popularnością cieszą się także systemy ze stali nierdzewnej. I nic dziwnego – cechują się dużą trwałością i wytrzymałością, są łatwe w utrzymaniu i zapewniają skuteczną ochronę przed rozwojem drobnoustrojów. Zastosowanie stali nierdzewnej w placówkach medycznych jest coraz szersze – to już nie tylko regały, szafy medyczne, stojaki, pojemniki czy stoły. To także drzwi i meble medyczne, systemy zabudowy ścian i sufitów, a także całych pomieszczeń – panelowe lub ciągłe. Coraz więcej placówek dostrzega zalety płynące z takich rozwiązań, szczególnie w przypadku np. myjni chirurgicznych. Takie pomieszczenia są w pełni zaadaptowane w infrastrukturę ze stali nierdzewnej – umywalnie, blaty, ściany, regały, drzwi. Powstaje w ten sposób sprawny system gwarantujący wysoki poziom higieniczny, co ma kluczowe znaczenie podczas przygotowania personelu do zabiegów operacyjnych. Stal nierdzewna świetnie sprawdza się w pomieszczeniach sterylizatorni – szafki, regały, wózki transportowe, zlewy, myjki, stoły wykonane ze stali kwasoodpornej – łatwe do dezynfekcji i odporne na działanie wysokiej temperatury i silnych środków dezynfekujących.