Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Blok operacyjny - Jeden zbiorczy czy pojedyncze bloki na oddziałach?

redakcja@medicalonline.pl | 2013-04-15
Specjaliści zgodnie twierdzą, że nowe zintegrowane bloki operacyjne są tańsze w budowie i utrzymaniu w porównaniu z kilkoma blokami porozrzucanymi po oddziałach. Co jest tańsze – jeden zintegrowany blok czy osobne sale operacyjne porozrzucane po oddziałach? Jak wybrać najlepszą lokalizację dla bloku operacyjnego?

Przejdź do katalogu wyposażenia sal operacyjnych

Wyższe koszty wynikają m.in. z wymogów nakazujących stworzenie odpowiedniej infrastruktury wentylacyjno-klimatyzacyjnej, instalacji gazów medycznych, przyłączy elektrycznych oddzielnie dla każdego z bloków operacyjnych. Każdy z nich wymaga dodatkowych pomieszczeń funkcyjnych, które w przypadku zbiorczych bloków są wspólne dla wszystkich sal. Podobna sytuacja dotyczy niektórych elementów wyposażenia i sprzętu, i co nie pozostaje bez znaczenia dla wysokości stałych kosztów placówki – dodatkowych etatów dla zespołów operacyjnych i personelu pomocniczego.

Jak wybrać optymalną lokalizację dla bloku operacyjnego?

Decydując się na budowę nowego bloku warto przede wszystkim przeanalizować drogi komunikacyjne w szpitalu. W miarę możliwości z każdego oddziału szpitalnego powinien być swobodny dostęp do bloku, bez potrzeby pokonywania dużych odległości i krętych korytarzy. Warto mieć na uwadze bliskość szpitalnego oddziału ratunkowego i OIOM-u. Blok operacyjny powinien być także dobrze skomunikowany z gabinetami diagnostycznymi i oddziałem radiologii. Od strony funkcjonalnej blok musi mieć sprawne połączenie z laboratorium i centralną sterylizatornią – tu istotną kwestią są komunikacyjne ciągi windowe. Wybór lokalizacji bloku jest często związany z układem już istniejącej w placówce infrastruktury wentylacyjnej, elektrycznej czy sieci gazów medycznych.