Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Pomostówki przykryły klęskę zdrowia

Rzeczpospolita | 2008-12-22

Dzięki odrzuceniu prezydenckiego weta wobec pomostówek nikt nie zwrócił uwagi na klęskę kluczowej dla PO reformy zdrowia - twierdzą eksperci od politycznego wizerunku - informuje Rzeczpospolita.

Lewica pomogła koalicji przegłosować w piątek trzy weta Lecha Kaczyńskiego. Pięć ustaw trafi jednak do kosza. Wbrew sprzeciwowi prezydenta ustawa o emeryturach pomostowych wejdzie w życie 1 stycznia 2009 roku.
- Udało się wprowadzić nowoczesny i sprawiedliwy system emerytur pomostowych - mówi premier Donald Tusk. Zwraca też uwagę, że gdyby weto zostało podtrzymane, za kilka dni w Polsce nikt do pomostówek nie miałby prawa.
Prezydent został przegłosowany również w sprawie ustaw o ochronie gruntów rolnych oraz o ustroju sądów powszechnych. Koalicji zabrakło jednak głosów, by odrzucić weto wobec zmian w ustawach o rentach z FUS oraz zmiany przepisów o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji. Przede wszystkim jednak Sejmowi nie udało się odrzucić weta Lecha Kaczyńskiego wobec ustaw zdrowotnych.
- Mam żal do posłów i związków zawodowych. Ale to nie znaczy, że służba zdrowia nie będzie reformowana - przekonuje minister Ewa Kopacz.
Wynik głosowania oznacza jednak, że forsowana przez PO reforma praktycznie upadła. Nie wejdzie bowiem w życie ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, w której zapisano m.in., że wszystkie szpitale musiałyby się przekształcać w spółki.
2,7 mld zł - rząd chce przekazać samorządom, które zdecydują się na przekształcanie szpitali
Resort zdrowia przygotował jednak plan B. Według niego samorządy, które zdecydują się na przekształcenie swoich placówek zdrowotnych w spółki, dostaną pieniądze - w budżecie zaplanowano dla nich 2,7 miliarda złotych. Przekształcenia nie będą jednak obowiązkowe, co zakładała zawetowana ustawa.
- Z rządowej oferty skorzystają głównie małe szpitale, należące do powiatów. Większe placówki i te najbardziej zadłużone będą działać jak w tej chwili - przewiduje Marek Wójcik, ekspert od ochrony zdrowia.

 

Rzeczpospolita, 22.12.2008

Brak tagów