Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Blok operacyjny - budowa od podstaw czy modernizacja?

redakcja@medicalonline.pl | 2013-04-08
Budowa nowego lub modernizacja już istniejącego bloku operacyjnego to jedna z największych i najtrudniejszych inwestycji dla każdej placówki ochrony zdrowia. Jakie wymogi architektoniczno-budowlane musi spełniać sala operacyjna? Czy lepiej zainwestować w budowę nowego bloku operacyjnego czy modernizować już istniejące pomieszczenia? I co jest lepsze – jeden zbiorczy blok operacyjny czy małe niezależne sale operacyjne w obrębie oddziałów szpitalnych?

Przejdź do katalogu wyposażenia sal operacyjnych

Projekt stworzenia nowoczesnego bloku operacyjnego to niezwykle skomplikowane i wieloetapowe zadanie. Należy wziąć pod uwagę wymogi prawne, rygorystyczne wymagania pod względem infrastruktury i wyposażenia, lokalizację bloku, rozkład pomieszczeń, połączenia z oddziałami, magazynem i centralną sterylizatornią. Budowa lub modernizacja bloku operacyjnego to także jedna z kluczowych, ale także najdroższych inwestycji dla szpitala.

Nowoczesny blok operacyjny to nie tylko znaczne usprawnienie pracy personelu. To przede wszystkim oznacza wysoką jakość opieki medycznej dla pacjentów. Co więcej – dobre zaplanowanie i umiejętne zarządzanie blokiem operacyjnym ma wpływ na osiągnięcie dobrej rentowności inwestycji. Warto zastanowić się nad takimi rozwiązaniami jak centralne zarządzanie salami operacyjnymi, wdrożenie projektów wielofunkcyjnych sal zabiegowych czy stworzenie hybrydowych obszarów chirurgicznych. Także ergonomiczna aranżacja wyposażenia i sprzętu oraz wykorzystanie podwieszanych modułów sufitowych pozwalają na usprawnienie pracy podczas zabiegów.

Budowa nowej jednostki czy modernizacja już istniejących pomieszczeń?

To pytanie zawsze pojawia się przed rozpoczęciem planowania inwestycji. Co będzie lepsze –nowy budynek z przeznaczeniem na stworzony od podstaw blok operacyjny, modernizacja już istniejącego starego bloku i próba zaadaptowania działających pomieszczeń, a może dobudowanie dodatkowej kondygnacji i aranżacja na kompleks sal operacyjnych? Z drugiej strony jest wiele już istniejących rozwiązań. W placówkach medycznych spotyka się sale zabiegowe funkcjonujące w obrębie oddziału, sale operacyjne w ramach jednego lub kilku bloków lub rozwiązanie bardziej kompleksowe, czyli zintegrowane duże bloki operacyjne. Które z tych rozwiązań jest najlepsze? Trudno powiedzieć, gdyż każde z nich wynika z indywidualnej sytuacji konkretnej placówki, jej przeznaczenia, liczby prowadzonych zabiegów, dostępnej powierzchni i perspektyw rozwoju. Specjaliści zgodnie twierdzą, że dla szpitala najlepszą opcją jest budowa centralnego bloku operacyjnego, chociażby ze względu na fakt, że wdrożone w nim technologie i funkcjonalności są najbardziej zbliżone do obowiązujących wymogów prawnych. 

Nowo wybudowany blok operacyjny znacznie ułatwia wdrożenie nowoczesnych technologii medycznych, jednak ma jedną zasadniczą wadę – koszt takiej inwestycji jest istotnie wyższy niż pozostałych wymienionych opcji. To, czy placówka zdecyduje się na podjęcie decyzji o tak dużej inwestycji, zależne jest od wielu czynników, zwykle wynikających z kondycji finansowej szpitala. Modernizacja i dostosowanie już istniejących pomieszczeń to mniejszy wydatek, jednak warto zastanowić się, czy w perspektywie kilku lub kilkunastu lat duża inwestycja na początku nie okaże się mimo wszystko bardziej opłacalna.