Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Mammografy – cyfrowe obrazy dla lepszej jakości

redakcja@medicalonline.pl | 2013-03-18
Mammografy – cyfrowe obrazy dla lepszej jakości

Cyfrowe mammografy stają się standardem w polskich placówkach. Jednak to spora inwestycja rzędu przynajmniej 1 mln zł. Co zrobić, jeśli placówki nie stać na taki wydatek, a dysponuje dobrej jakości sprzętem analogowym? I dlaczego warto inwestować w cyfrowe systemy mammograficzne?

Przejdź do katalogu Mammografów

Celem badań przesiewowych jest wykrycie wczesnych stadiów nowotworów nie ujawnionych jeszcze klinicznie. W sytuacji stwierdzenia podejrzanych zmian, pacjentka jest kierowana do dalszej diagnostyki. Im wcześniej wykryte zmiany, tym większa szansa na wyleczenie. A bez pomocy dobrego sprzętu do mammografii szansa na ich dostrzeżenie jest niewielka.

Z roku na rok jakość badań mammograficznych w Polsce stale się poprawia. Na taki stan rzeczy składa się nie tylko wyposażenie w coraz lepszy sprzęt i większe fundusze na doposażenie pracowni obrazowych i kształcenie diagnostów, ale także liczne akcje społeczne zachęcające do zgłaszania się na badania profilaktyczne. Mimo poprawiającej się sytuacji, największym problemem polskiej mammografii niezmiennie pozostaje kwestia przejścia ze sprzętu analogowego na aparaty w pełni cyfrowe. Sytuację poprawia opcja pośredniego ucyfrowienia zdjęć analogowych, jednak należy się zastanowić, czy nie lepiej inwestować od razu w cyfrowy aparat.

Cyfrowe mammografy – lepsze, ale i droższe

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, inwestycja w nowy sprzęt wiąże się z wyborem między urządzeniami analogowymi, zwykle współpracującymi ze skanerami CR do pośredniej radiografii cyfrowej, a sprzętem w pełni zdigitalizowanym. Trudno przecenić zalety aparatów cyfrowych – to wysoka jakość zdjęć diagnostycznych, możliwość późniejszej komputerowej obróbki i analizy obrazów, skrócenie czasu pojedynczego badania. Obrazy w formie elektronicznej oraz możliwość ich sprawnej dystrybucji w systemie PACS oraz do teleradiologicznych centrów diagnostycznych oznacza także możliwość oddzielenia etapu wykonywania zdjęcia od jego opisu, analizy i decyzji o skierowaniu pacjentki do dalszej diagnostyki. To także większy komfort pracy dla lekarza wykonującego i oceniającego badanie. 

Można śmiało powiedzieć, że sprzęt cyfrowy łączy wysoką wartość kliniczną prowadzonych badań z wyraźnie podwyższoną wydajnością pracy w porównaniu z analogowymi mammografami. Ponadto jest stosunkowo niedrogi w utrzymaniu i w pełni zautomatyzowany. Jak wynika z praktyki – świetnie sprawdza się w placówkach, które wykonują dużo zdjęć – pozwala na sprawny obieg i archiwizowanie danych. Jego jedyną wadą jest kwota, jaką trzeba zainwestować w zakup cyfrowego mammografu. 

Skąd przewaga sprzętu cyfrowego nad analogowym? Wynika ona przede wszystkim z faktu, że mammografy cyfrowe – tzw. DR (ang. Digital Radiography) są w stanie przekształcić promieniowanie bezpośrednio na obraz. Dzięki temu powstają dobrej jakości obrazy w wysokiej rozdzielczości – wyraźne, ostre, czytelne, z dobrym kontrastem – ułatwiające informatyczną obróbkę, gwarantujące dostrzeżenie nawet niewielkich zmian w piersiach. Dobry kontrast zdjęć zależny jest przede wszystkim od rozdzielczości detektora – wiadomo, że im lepszymi parametrami się on cechuje, tym wyższa będzie finalna cena mammografu. W sprzęcie cyfrowym zastosowano nowoczesne rozwiązania, dzięki którym uzyskuje się bardzo dobrej jakości zdjęcia przy niewielkiej dawce promieniowania. Wzrost bezpieczeństwa pacjentów i personelu wynika m.in. z zastosowania tzw. kratek HTC, czyli systemów do redukcji promieniowania rozproszonego podczas badań. Dodatkową zaletą kratek jest uzyskanie lepszego kontrastu zdjęć w porównaniu z tymi samymi obrazami z użyciem zwykłych liniowych kratek.

Te najnowsze modele mammografów cechują się wysoką uniwersalnością zastosowania – łączą w sobie cechy sprzętu do badań przesiewowych, diagnostycznych i procedur biopsyjnych. To zwykle zestawy składające się z wolnostojącego stanowiska do badań ze zintegrowanym sterowanym procesorem generatorem wysokiej częstotliwości, z osłony przed promieniowaniem z pulpitem sterowniczym i stacji roboczej do akwizycji zdjęć.