Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Już co trzeci pacjent rejestruje się do lekarza przez Internet

Sara Marska-Maj/Miesięcznik OSOZ, wrzesień 2012r. | 2013-01-30
W placówkach udostępniających rejestrację on-line odsetek pacjentów umawiających się na wizytę lekarską może sięgać do 30%. Czy sieć wyprze tradycyjne formy rejestracji do lekarza i przyczyni się do tego, że wkrótce zapomnimy o kolejkach w przychodniach?
 
Internet to narzędzie, które coraz częściej znajduje zastosowanie do usprawnienia obsługi pacjenta w placówkach medycznych. Szczególnie powszechnie stosuje się to rozwiązanie w placówkach prywatnych, gdzie e-rejestracja jest już niemalże standardem.  Placówki, które rejestrację internetową udostępniają już kilka lat, mogą liczyć obecnie na około 30% rezerwacji on-line. Najczęściej z internetowej rejestracji korzystają ludzie młodzi, od 17 do 45 roku życia. Jednak coraz więcej osób starszych zauważa, że dzięki korzystaniu z Internetu nie muszą już osobiście wybierać się do placówki, by umówić wizytę. 

– W e-rejestracji pacjent ma dostęp do grafiku lekarza, a tym samym do informacji o wolnych i zajętych terminach oraz może swobodnie wybrać termin w trybie on-line. Pacjent podczas rejestracji korzysta ze swojego konta, dzięki czemu ma dostęp do informacji o wszystkich swoich rezerwacjach. – mówi Artur Olesch, z Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia.

Wprowadzenie rejestracji internetowej to z jednej strony wygoda i oszczędność czasu dla pacjentów, a z drugiej znaczne usprawnienie pracy personelu rejestracji przychodni. System może również automatycznie generować SMS-owe przypomnienia o umówionej wizycie, co wpływa na zmniejszenie liczby pacjentów, którzy nie stawiają się do lekarza w umówionym terminie. 

W związku z obowiązkiem wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej do końca 2014 r., proces informatyzacji opieki zdrowotnej jest nieunikniony. Przewiduje się, że wprowadzając wymagane zmiany, większość jednostek zdecyduje się również na wprowadzenie e-rejestracji. 
Tagi: OSOZ