Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Polscy lekarze będą się szkolić na ludzkich zwłokach

MedicalOnline.pl | 2012-10-25
25 października br. rozpocznie swoją działalność Centrum Edukacji Ortopedycznej w Głuchołazach. Chirurdzy ortopedzi będą mogli tam doskonalić techniki operacyjne trenując na kadawerach – preparatach pozyskanych z ludzkich zwłok. Jest to pierwsza tego typu placówka w Polsce.

Centrum Edukacji Ortopedycznej powstało z niezaspokojonej do tej pory w Polsce potrzeby ustawicznego kształcenia praktycznego lekarzy i pielęgniarek. Treningi technik operacyjnych na zwłokach przed operatywą pacjentów in vivo są do dzisiaj ciągle nieosiągalne dla większości zainteresowanych. Sporadyczne warsztaty na kadawerach należą w Polsce do rzadkości, a kursy zagraniczne wciąż wymagają nakładu o wiele wyższych środków i zaangażowania większej liczby osób i czasu.

W ośrodkach stacjonarnych tego typu na świecie szkolą się rocznie setki lekarzy pod okiem najwybitniejszych ortopedów. – W Polsce brakuje stacjonarnego, dostępnego przez cały rok  ośrodka prowadzącego warsztaty na zwłokach, co zdecydowanie obniża rangę polskiej medycyny w Europie i na świecie – mówi doktor Robert Pełka, pomysłodawca Centrum Edukacji Ortopedycznej. – Nasz autorski projekt wychodzi temu problemowi naprzeciw – dodaje dr Pełka. 

Inicjatorem przedsięwzięcia jest NZOZ „Ortopedia” Opole. Ośrodek ten jako pierwszy w Polsce zorganizował, w kwietniu 2010 r., warsztaty artroskopwe na kadawerach.  To pionierskie przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem lekarzy z całego kraju. Do tej pory w klinice w Głuchołazach odbyły się już trzy sesje warsztatów kadawerowych z udziałem polskich i zagranicznych trenerów. W dniu otwarcia CEO rozpoczyna się czwarta edycja kursu. 

Edukacja chirurgów ortopedów i instrumentariuszek jest możliwa na skalę niespotykaną do tej pory w Polsce dzięki temu, że CEO zapewnia stałą dostępność sprzętu, preparatów oraz narzędzi ortopedycznych, przeznaczonych do szkoleń z kadawerami. Sala prosektoryjna w głuchołaskim Centrum Edukacji Ortopedycznej oferuje kompletne wyposażenie: 4 wieże artroskopowe z systemami motorowymi, 4 operacyjne stanowiska treningowe, zestawy narzędzi, system dekontaminacji narzędzi. Ponadto gwarantuje stały dostęp do preparatów stawów ludzkich (stawy barkowe, kolanowe, skokowo-goleniowe, ręce, stawy biodrowe, etc.). Centrum posiada również stanowisko mobilne, umożliwiające przeprowadzenie szkolenia w innych placówkach. 

Instruktorami i wykładowcami są współpracujący z Centrum Edukacji Ortopedycznej specjaliści – ortopedzi uznani w kraju i za granicą. Lekarze biorący udział w szkoleniach będą mieli możliwość nauki nowych technik, doskonalenia technik już stosowanych i prowadzenia prac badawczych. Dodatkowo, w ramach programu edukacyjnego Akademii Artroskopowej Linvatec, istnieje możliwość stworzenia wspólnej wirtualnej platformy wymiany poglądów i koncepcji oraz dostępu do najnowszych informacji medycznych.