Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Sieć życia na Pomorzu

Physio-Control | 2012-10-11
Sieć życia na Pomorzu

W mijającym miesiącu do ogólnopolskiegosystemu telemedycyny ratunkowej LIFENET wprowadzanego przez Physio-Controlzostała włączona pracownia Kardiologii Inwazyjnej Polsko-Amerykańskich KlinikSerca w Sztumie. Do Medycznej Stacji Odbiorczej transmitować będzie 9 karetek.W województwie pomorskim to już7 stacja do odbioru transmisji diagnostycznego EKG. Wcześniej systemzostał wdrożony w Kościerzynie, Słupsku, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim,Gdyni oraz Chojnicach.

 

System LIFENET daje możliwość rozpoznania zawału serca już w domu pacjenta.Zespół pogotowia ratunkowego wykonuje EKG chorej osoby, a następnie za pomocąmodemu podłączonego do defibrylatora przesyła jego zapis do szpitala, właśniedo Medycznej Stacji Odbiorczej. Tam, dyżurujący w pracowni hemodynamicznej,kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinientrafić. Chorzy, których stan jest poważny, kierowani są bezpośrednio naratujący życie zabieg poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnychserca (tzw. angioplastykę). Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni transportpacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowychbadań w szpitalu rejonowym. Z kolei ośrodek specjalistyczny, otrzymując zwyprzedzeniem szczegółowe informacje o stanie pacjenta, jest w stanie lepiejsię przygotować na jego przyjęcie.

 

W tym przypadku ogromną zaletą jestwyeliminowanie transportu do najbliższego szpitala rejonowego na izbę przyjęć.Gra toczy się o czas. A im jest krótszy czas dotarcia pacjenta na zabieg, tymmniejsza jest martwica mięśnia sercowego – mówi Przemysław Wilczewski ordynatoroddziału Kardiologii Inwazyjnej w Sztumie - Dodatkowo, w karetkach pracujących wsystemie LIFENET lekarze często mają specjalne, przekazane przez kardiologówleki, które zazwyczaj są podawane dopiero tuż przed zabiegiem. Podanie ichwcześniej (już w domu pacjenta) na specjalne polecenie lekarza kardiologa, poobejrzeniu przekazu telemedycznego, znacznie zwiększa szanse na sukces zabieguangioplastycznego.

 

System teletransmisji ratunkowej LIFENET działa już w prawie we wszystkichwojewództwach w Polsce. W całodobowym trybiepracuje ponad 80 Medycznych Stacji Odbiorczych, najwięcej na Mazowszu i Śląsku.Ich liczba ciągle wzrasta. O pracy systemu pochlebnie wypowiadają sięuznani kardiolodzy i specjaliści medycyny ratunkowej. Każda kolejnaplacówka przystępująca do programu, to zwiększenie szansy na ograniczenie wPolsce liczby zgonów będących rezultatem zawału serca.

 

Tagi: medycyna