Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Kto zapłaci za pobyt dziecka na oddziale – NFZ czy budżet państwa?

SerwisZOZ.pl | 2012-08-31
Za pobyt dziecka na oddziale szpitalnym powinien zapłacić NFZ, gdyż dziecko poniżej 18 roku życia będące obywatelem polskim i zamieszkujące w Polsce ma prawo do bezpłatnego korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych, niezależnie od tego czy zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego czy nie.

Problem płatności za udzielone świadczenie zdrowotne może dotyczyć wyłącznie kwestii, z jakich środków NFZ zapłaci za to świadczenie. Jeżeli dziecko zostało zgłoszone do ubezpieczenia przez rodziców, wówczas płatność powinna nastąpić ze środków pochodzących ze składek zdrowotnych. Jeśli natomiast rodzice nie zgłosili dziecka do ubezpieczenia, płatność powinna nastąpić ze środków z budżetu państwa przekazywanych NFZ.

Chcesz być na bieżąco ze zmianami w ochronie zdrowia? Zapisz się na bezpłatny eletter i odbierz prezent!

Przy udzielaniu świadczeń dziecku do 6 miesiąca życia, nie ma obowiązku przedstawiania dokumentu potwierdzającego prawo ubezpieczonego do świadczeń opieki zdrowotnej (art. 50 ust. 9 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Osoby odpowiedzialne za rozliczenia z NFZ w placówce powinny zatem ustalić, czy dziecko zostało zgłoszone do ubezpieczenia, natomiast nie muszą poszukiwać podmiotu, który zapłaci za świadczenie, bo jest nim NFZ.

Jak dobrze zarządzać placówką medyczną? Dowiedz się już teraz z „Healthcare Management Magazine"!
Kiedy pacjent ma prawo do wizyty domowej lekarza POZ
25.02.2011Dariusz Poznański, Ministerstwo Zdrowia, Departame&hellip
Gdzie przechowywać paszport techniczny urządzeń medycznych
24.01.2011Krzysztof Tuczapski/Prezes zarządu Zamojskiego Szp&hellip
Jak prowadzić dokumentację medyczną od 1 stycznia 2011 r.
01.04.2011Dariusz Poznański , Departament Organizacji Ochron&hellip
Ustawa o działalności leczniczej uchwalona przez Senat
06.04.2011Serwis Kadry Zarządzającej ZOZ
więcej