Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"PB": Abonament prywatnie

Puls Biznesu | 2008-12-19

Co mają zrobić ci, którzy nie dostają od pracodawcy pakietu medycznego? Rozwiązania są dwa. Zdać się na łaskę i niełaskę publicznej służby zdrowia lub kupić polisę medyczną - pisze Puls Biznesu.

Świadczenia medyczne oferuje swoim pracownikom 78 proc. firm. Tak wynika z badań płacowych przeprowadzonych przez firmę doradczą Hay Group. Firmy zwykle wykupują dla swoich ludzi abonamenty w którejś z sieci prywatnych przychodni. Coraz większą popularnością cieszą się jednak ubezpieczenia indywidualne, czyli polisy zdrowotne. Ich właściciele korzystają z przychodni, z którymi ubezpieczyciel zawarł umowy i nie martwią się o koszt wizyty - płaci wydawca polisy.
- Grupowe ubezpieczenia zdrowotne oferujemy głównie klientom korporacyjnym, czyli zakładom pracy, a polisy są przeznaczone dla klientów indywidualnych. Korzystają z nich przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą, przedstawiciele wolnych zawodów i osoby niepracujące - wyjaśnia Andrzej Kowalewski, dyrektor odpowiedzialny za ubezpieczenia zdrowotne w STUnŻ Ergo Hestia.
Grupowe ubezpieczenie ma oczywiście wiele zalet. Pracownik nie płaci za abonament - robi to za niego firma. Z kolei pracodawca poprawia wizerunek i może wykorzystać ubezpieczenie jako dodatkowy element motywacyjny dla pracowników. Jednocześnie firma może wliczyć składkę w koszty uzyskania przychodu.
- W przypadku ubezpieczenia grupowego nie wymaga się oceny medycznej, polegającej m.in. na przeprowadzeniu ankiety medycznej czy badań. Dla osób wykupujących ubezpieczenia indywidualne to obowiązek. Składka ubezpieczenia grupowego jest przy określonym zakresie opieki medycznej jednakowa bez względu na płeć, wiek czy stan zdrowia. Przy polisie indywidualnej wymienione czynniki wpływają na wysokość opłat - zaznacza Aleksandra Polakowska-Szymańska, menedżer zespołu produktów AXA.
Ale też polisy mają plusy. Niektórzy wykupują indywidualne ubezpieczenie nawet wtedy, gdy mają już abonament od pracodawcy.
- W ubezpieczeniach grupowych przeważają usługi prostsze, o węższym zakresie świadczeń. Wynika to głównie z tego, że przy wyborze pakietu kluczową rolę często odgrywa cena. Ubezpieczenia indywidualne są droższe, ale zazwyczaj mają szerszy wybór usług i więcej dostępnych wariantów - tłumaczy Andrzej Kowalewski.
Aleksandra Polakowska-Szymańska zwraca uwagę na jeszcze jeden argument przemawiający za polisami.
- Część klientów grupowych chce mieć jednego dostawcę różnych ubezpieczeń - na życie, inwestycyjnych, majątkowych, od następstw nieszczęśliwych wypadków i zdrowotnego. Często decyduje się więc na opiekę medyczną za pośrednictwem ubezpieczyciela - mówi przedstawicielka firmy.
Zależy, na czym komu zależy
Według szacunków AXA około milion osób w Polsce korzysta z abonamentów w prywatnych przychodniach. Pozostałe 37 milionów to potencjalni posiadacze polis. Mimo to korzysta z nich zaledwie 400 tys. Polaków. Na razie sprzedają je m.in. Allianz, PZU, Signal Iduna, AXA, Ergo Hestia.

 

Puls Biznesu, 19.12.2008

Brak tagów