Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Infrastruktura oddziału – Drzwi medyczne i wyposażenie ze stali nierdzewnej

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-09-10
Wymagania w stosunku do drzwi są podobne, jak w przypadku pokrycia ścian – mają być trwałe, łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo drzwi w placówkach medycznych powinny być też lekkie, a do tego tak skonstruowane, aby nie przeszkadzały np. chorych na łóżkach. Duże znaczenie dla utrzymania czystości ma wykończenie drzwi i ich połączenie z materiałem na ścianach i podłodze. Dobrze, jeśli drzwi konstrukcyjnie nawiązują do paneli lub wykładziny na ścianach pomieszczenia, tworząc jednolitą zabudowę. 

Warto też wspomnieć o systemach zabudowy ze stali nierdzewnej – to jedno z najlepszych, ale też niestety najdroższych rozwiązań. Zazwyczaj takie drzwi mają wewnątrz płytę z odpornego tworzywa która z obu stron pokryta jest stalą. Dzięki temu konstrukcja jest zarówno odporna, ale i lekka. Ma to znaczenie przy ręcznym otwieraniu – nie wymaga ono dużej siły i nie ma ryzyka przytrząśnięcia przez poruszające się skrzydło. Warto zainwestować w automatycznie otwierane drzwi, które uruchamiane są przy pomocy listwy naściennej lub dzięki czujnikom zbliżeniowym. To nie tylko duża wygoda, ale i minimalizacja ryzyka przenoszenia drobnoustrojów między pomieszczeniami.

Inną kategorię stanowią drzwi przeciwradiacyjne. Są obowiązkowym elementem wyposażenia pracowni RTG, ale warto o nich pomyśleć również na blokach operacyjnych, gdzie prowadzone są zabiegi z wykorzystaniem promieniowania (np. przy użyciu ramienia C). W konstrukcję drzwi wbudowana jest ołowiana warstwa, grubością przystosowana do ilości emitowanego promieniowania. Zewnętrzne warstwy drzwi wykonane są z lekkich syntetycznych materiałów (np. laminat z włóknami szklanymi) – chodzi o maksymalne zmniejszenie ich masy. W przypadku ochrony radiacyjnej warto pomyśleć też o specjalnie skonstruowanych oknach z szybami o podobnych właściwościach co warstwa ołowiana. Można również zamontować ochronne osłony okienne. Dobrze, jeśli konstrukcyjnie nawiązują do pokrycia ścian. Pomieszczenia w pobliżu pracowni RTG można zabezpieczyć przez położenie warstwy z blachy ołowianej na podłodze pomieszczenia znajdującego się nad gabinetem rentgenowskim lub wszystkie ściany (w tym podłogę i sufit) wyłożyć panelami z warstwą ołowianą zabezpieczającą przed przenikaniem promieniowania.

Stal nierdzewna – gdzie można wykorzystać?

Ze względu na swoje właściwości stal nierdzewna już od dawna wykorzystywana jest w placówkach opieki medycznej. I nic dziwnego – wykazuje się dużą trwałością, jest łatwa w utrzymaniu i zapewnia skuteczną ochronę przed rozwojem drobnoustrojów. Liczba produktów ze stali wciąż rośnie. To nie tylko regały, szafy medyczne, stojaki, pojemniki i stoły. Stal nierdzewną coraz częściej wykorzystuje się nie tylko do konstrukcji wspomnianych już drzwi medycznych, ale także jako materiał na meble do gabinetów i sal w placówkach medycznych. 

Jeszcze o krok dalej idą systemy zabudowy pomieszczeń ze stali – panelowe lub ciągłe. Coraz więcej placówek dostrzega zalety płynące z takich rozwiązań, szczególnie w przypadku np. myjni chirurgicznych. W takich pomieszczeniach wszystkie umywalnie, blaty, ściany, regały wykonane są ze stali. Jeśli dołoży się do tego jeszcze automatyczne drzwi pokryte stalą, to można mówić o sprawnym systemie gwarantującym wysoki poziom higieniczny, co jest szczególnie ważne podczas przygotowania personelu do zabiegów. Wyposażenie centralnych sterylizatorni już od dawna bazuje na wyrobach ze stali. Szafki, regały, wózki transportowe, stoły wykonane są ze stali kwasoodpornej – łatwej do dezynfekcji i odpornej na działanie temperatury i silnych środków dezynfekujących. Ze stali są również sterylizatory, zlewy, myjki, a nawet całe przejścia dezynfekcyjne.