Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Ssaki medyczne – Jakie sterowanie, tryby pracy i parametry zasysania?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-09-03
Ssakami medycznymi można sterować na kilka sposobów: poprzez zdalne sterowanie lub bez niego, z wyłączników nożnych (na nodze wózka, na przewodzie) lub z pulpitu. Z opinii użytkowników wynika, że najwygodniejszą opcją jest zdalne sterowanie, co jest przydatne szczególnie podczas zabiegów chirurgicznych. Istnieje również opcja dokupienia pedała sterującego, jeśli tylko model aparatu pozwala na jego podłączenie. Obecnie można kupić aparaty ze zmiennym trybem pracy – to samo urządzenie może działać ze zdalnym trybem pracy lub bez niego.

Najnowsze generacje ssaków medycznych mają bardzo szerokie zastosowanie – od chirurgii i operacji na delikatnych tkankach, przez rutynowe zabiegi, aż po wykorzystanie w domowej opiece nad pacjentem. I w tym kierunku idą rozwiązania technologiczne aparatów. Najnowsza generacja ssaków medyczny to aparaty z wieloma trybami pracy, które łatwo można dostosować do rodzaju zabiegu. Można kupić na polskim rynku ssaki z trzema trybami pracy: z niskociśnieniowym zasysaniem do drenażu, z trybem delikatnego ssania (do 30-35 kPa) przydatnym szczególnie w pediatrii i przy operacjach delikatnych tkanek oraz z trybem zasysania w pełnym zakresie do innych operacji. 

Jeszcze o krok dalej idą elektryczne ssaki sterowane mikroprocesorem, które cechują się wysoką precyzją i bezpieczeństwem stosowania. Te właściwości ssaków mikroprocesorowych są przydatne szczególnie w chirurgii estetycznej, neurochirurgii czy ginekologii. Co ciekawe – tego typu ssaki mają aż pięć trybów pracy, w tym m.in. ssanie typu „standby”, w którym aparat sam automatycznie włącza się i wyłącza w zależności od potrzeb.

Ssak powinien działać szybko i sprawnie, ale najważniejszym parametrem pozostaje dynamika zasysania. Zbyt intensywne zasysanie może być niebezpieczne, szczególnie w sytuacji, kiedy usuwana jest ciecz z okolic tkanek wrażliwych mechanicznie. W takiej sytuacji bardzo łatwo może dość do ich uszkodzenia. Dynamika zasysania rzutuje na wydajność ssaków. Ta z kolei zależy również od innych czynników, jak np.: wymiary węży ssących, pojemność zbiorników, wydajność pompy. Wspomniana wcześniej norma jasno określa, jakie powinny być wielkości pojemników w zależności od wykonywanego zabiegu. I tak pojemnik przy operacji powinien mieć pojemność między 1,5 a 4 litra, przy odsysaniu z jamy ustnej, nosa i tchawicy – od 0,7 do 1,5 litra, przy drenażu żołądka – od 1 do 2 litrów, a przy drenażu ran – od 0,5 do 1 litra. Warto wziąć pod uwagę powyższe wartości. 

W sytuacji, kiedy ważna jest uniwersalność ssaka i jego szerokie zastosowanie, lepiej wybrać ssak o średniej wydajności, a dynamikę zasysania regulować przez zmianę pojemności zbiornika, jeśli wymogi normy na to pozwalają.

Węże ssące i pojemniki na płyny

Średnica i długość węży ssących mają wpływ na natężenie przepływu i co za tym idzie – są czynnikami limitującymi wydajność i dynamikę zasysania. Im większa średnica węża, tym większe natężenie przepływu. Takie rozwiązanie sprawdza się przy operacjach, w którym ważne jest szybkie pozbycie się nadmiaru płynu. Powszechnie zaleca się, również ze względów higienicznych, stosowanie jak najkrótszych wężów o jak największej średnicy.

Na rynku dostępne są dwa typy węży ssących – tańsze, wykonane z PCV i droższe silikonowe. Materiał, z którego są wykonane wpływa na ich wytrzymałość, odporność na wysoką temperaturę sterylizacji i zużycie w czasie eksploatacji. Węże z PCV są wciąż jeszcze powszechnie stosowane, ale trzeba się liczyć z ich kilkoma wadami – przy zmianie temperatury mają tendencję do stopniowego sztywnienia, a intensywne wyginanie zmienia ich strukturę, co skutkuje pojawianiem się załamań i fragmentów o mniejszej wytrzymałości. To grozi zaginaniem się w czasie zabiegu, zatrzymaniem przepływu, a nawet zatkaniem węża. w przypadku wężów silikonowych nie ma tego problemu. Nie tracą swoich pierwotnych właściwości nawet po wielu cyklach sterylizacji, są trwałe i odporne na zginanie.

Jeśli chodzi o zbiorniki na płyny, to oprócz jednorazowych, mamy do wyboru butle z poliwęglanu, polisulfanu i szklane. Coraz większą popularnością cieszy się wyposażenie jednorazowe, bo eliminuje potrzebę sterylizacji, minimalizuje niebezpieczeństwo zakażeń i znacznie ułatwia utylizację odessanych płynów, co ma znaczenie dla higieny placówki. W przypadku zbiorników wielokrotnego użytku trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na łatwość mycia i dezynfekcji. Dobrze jest pamiętać o fakcie, że butle z poliwęglanu można sterylizować do 120°C, a te z polisulfanu są przystosowane do temperatury aż 134°C. 

W przypadku, kiedy ważna jest ilość odessanych podczas zabiegu płynów, przydatne są specjalne zbiorniki, które po podłączeniu do właściwej butli precyzyjnie mierzą objętość cieczy. To najczęściej zbiorniki wielokrotnego użytku, które po opróżnieniu i sterylizacji można wykorzystać ponownie.