Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Dlaczego warto zainwestować w mammografy cyfrowe?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-08-27
Nie da się zaprzeczyć, że mammografy cyfrowe dają ogromne możliwości diagnostyczne i znacznie ułatwiają pracę personelu. I z pewnością w tym kierunku będzie podążał rozwój ich technologii. Ale są one znacznie droższe od analogowych. Jak bezboleśnie przejść na sprzęt cyfrowy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu? I jakie nowinki technologiczne pojawiły się na rynku?

Jakość badań mammograficznych w Polsce stale się poprawia. Z roku na rok coraz lepszy sprzęt pozwala na dokładniejsze i bardziej precyzyjne wykonanie zdjęć. Świadczą o tym chociażby raporty ogólnopolskiego Programu Wykrywania Raka Piersi – odsetek poradni, które uzyskały negatywną opinię to zaledwie kilka procent i ciągle maleje. To duży krok na drodze do wczesnego i skutecznego wykrywania zmian nowotworowych. Składają się również na to wyższy poziom kształcenia diagnostów, coraz większe środki przeznaczane na doposażenie pracowni obrazowych, a także liczne akcje społeczne zachęcające do wykonywania badań profilaktycznych. Jednak kluczowym czynnikiem pozostaje wciąż jakość mammografów.

Poziom polskiej diagnostyki obrazowej – w tym szczególnie mammografii – rośnie, jednak potrzeby wciąż są ogromne. Największym problemem niezmienne pozostaje kwestia przejścia z etapu ciągle powszechnych mammografów analogowych na sprzęt cyfrowy. Nic dziwnego – zakup nowego cyfrowego mammografu to wydatek rzędu ponad 1 mln zł. Mimo tak wysokiej ceny możliwość wyposażenia swojej placówki w nowoczesny sprzęt staje się coraz bardziej realna. Warto sięgnąć do całkowite lub częściowe dofinansowanie zakupu sprzętu ze środków unijnych lub funduszy ministerialnych przeznaczonych na badania profilaktyczne.
 
Dlaczego mammografy cyfrowe?

Ich największą zaletą jest możliwość wykonywania dokładniejszych i łatwiejszych w obróbce zdjęć. Przy pomocy cyfrowych mammografów można wykrywać jeszcze mniejsze zmiany niż na aparatach analogowych. Ponadto aparat cyfrowy zapewnia większy komfort pracy dla lekarza opisującego badania, ułatwia archiwizację i przesyłanie zdjęć. Można śmiało powiedzieć, że sprzęt cyfrowy łączy wysoką wartość kliniczną z wydajnością pracy, co zapewnia sprawny przebieg badania i wysoką jakość oferowanych przez placówkę usług – a to przyciąga klientów.

Mammografy cyfrowe mają olbrzymie możliwości diagnostyczne – nie tylko pozwalają na komputerową obróbkę i analizę obrazu, ale także skracają czas pojedynczego badania. Co więcej – usprawniają badania poprzez oddzielenie etapu wykonywania zdjęcia od jego opisu, co eliminuje możliwość nacisków na lekarza opisującego zdjęcie, ponieważ zostałoby ono odrzucone jeszcze przed przekazaniem do jednostki opisującej badanie. W placówkach przeważają ciągle jeszcze mammografy analogowe, jednak rozwiązania zastosowane w aparatach cyfrowych powoli je wypierają. Mimo wielu różnic, oba typy urządzeń pozwalają na wykonanie badań dobrej jakości.

Przewaga aparatów cyfrowych nad analogowymi wynika również z tego, że są w stanie bezpośrednio przekształcić promieniowanie na obraz. Dzięki temu powstają obrazy w wysokiej rozdzielczości, co gwarantuje dostrzeżenie nawet niewielkich zmian w piersiach. Podobnie w przypadku kontrastu – zdjęcia z aparatów cyfrowych są wyraźne, ostre i czytelne. Jednak ten parametr zależny jest też od rozdzielczości zastosowanego detektora – tu wysoka jakość pociąga za sobą również wzrost ceny. W mammografach cyfrowych zastosowano nowoczesne rozwiązania, dzięki którym uzyskuje się bardzo dobrej jakości zdjęcia przy niewielkiej dawce promieniowania. Zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów jest możliwe dzięki tzw. kratkom HTC, czyli systemom do redukcji promieniowania rozproszonego podczas badań. Dodatkową zaletą kratek jest uzyskanie lepszego kontrastu zdjęć w porównaniu z tymi samymi obrazami z użyciem zwykłych liniowych kratek. a to pozwala na łatwiejsze dostrzeżenie bardzo małych zmian (np. mikrozwapnień).

Sprzęt cyfrowy staje się nowym standardem – jest niedrogi w utrzymaniu i w pełni zautomatyzowany. Świetnie sprawdza się w placówkach, które wykonują dużo zdjęć – pozwala na sprawną obróbkę obrazu i łatwe przesyłanie danych, ale - niestety - trzeba w niego sporo zainwestować. Nie jest to jednak zbyt wygórowana cena, biorąc pod uwagę koszt aparatów analogowych oraz kwoty, jakie corocznie trzeba wydać na późniejszą ich eksploatację. Trzeba doliczyć koszty kaset, wywoływarki do błon, organizacji ciemni i zakupu wyposażenia do kontroli jakości – razem to kwota średnio od 100 do 150 tys. zł.