Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

USG stacjonarne czy przenośne?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-08-20

Wszędzie tam, gdzie trzeba szybko i sprawnie wykonać badanie, a gdzie transport stacjonarnego sprzętu USG jest utrudniony lub wręcz niemożliwy, przechodzą z pomocą małe przenośne ultrasonografy. Takie urządzenia świetnie się sprawdzają w oddziałach ratunkowych, w gabinetach lekarskich, na oddziałach intensywnej terapii i wszędzie tam, gdzie zaistnieje potrzeba szybkiego wykonania badania ultrasonograficznego. 
 

Przenośne USG typu laptop nie odbiegają zbytnio jakością obrazowania od aparatów stacjonarnych, jednak przed zakupem warto przetestować sprzęt pochodzący od różnych producentów. Już na starcie ultrasonograf musi mieć przynajmniej 2 głowice USG z zakresem pracy co najmniej do 12 MHz i opcją obrazowania harmonicznego. Jak w każdym sprzęcie przenośnym, ważna jest jego wytrzymałość i łatwość przenoszenia – musi być lekki (średnia waga ultrasonografów przenośnych to 6-8 kg), a także szybko i sprawnie uruchamiać się. Ważny jest też czas pracy na baterii – standardem jest obecnie działanie przez 60-90 min bez zasilania zewnętrznego. Zwróćmy też uwagę, czy aparat posiada opcję mocowania w zależności od zastosowania: na wózku lub na ścianie.

Ciekawostką są zminiaturyzowane aparaty USG mieszczące się w dłoni. To proste urządzenia, bez zaawansowanych funkcji, z łatwością mieszczą się w kieszeni fartucha. Dopiero niedawno pojawiły się na rynku, a ich zakres badań nie wykracza poza podstawową diagnostykę. Do tej pory sprawdzają się w np. kardiologii ratunkowej do wstępnej oceny stanu serca. Na pewno będą się rozwijać i czas pokaże, gdzie jeszcze znajdą zastosowanie.

Przejrzyj produkty w kategorii aparaty USG >>