Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Finansowanie - Zakupy grupowe i finansowanie z zewnętrznych źródeł

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-08-06
Moda na grupowe zakupy dotarła także do placówek ochrony zdrowia – i świetnie się sprawdza. Samorządy wpadły na pomysł, aby połączyć potrzeby zakupowe kilku podległych im jednostek ochrony zdrowia i razem startować w przetargach jako konsorcja zakupowe. Takie rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę, bo generuje spore oszczędności. Szacuje się, że przy zamówieniach sprzętu, leków i wyposażenia można zmniejszyć wydatki nawet o 5%. Zakupy grupowe dają korzyści wszystkim stronom biorącym udział w transakcji – samorządy kupują taniej, placówki medyczne mają większą płynność finansową i stałe dostawy materiałów, a dystrybutorzy realizują większe zamówienia.

Dofinansowanie ze środków samorządowych i unijnych

O dodatkowe fundusze mogą ubiegać się zarówno publiczne, jak i prywatne jednostki. Wsparcie na wyposażenie i działalność można uzyskać zarówno ze źródeł krajowych (samorządowe programy operacyjne), jak i europejskich (Program Infrastruktura i Środowisko, Regionalne Programy Operacyjne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). 

Uzyskanie dotacji zwykle wymaga od placówki wniesienia wkładu własnego, najczęściej w wysokości 20% całości inwestycji. Pozostałe 80% wydatków jest refundowane z funduszy przeznaczonych na ten cel. Jeśli placówka ma problem z zebraniem kwoty wkładu własnego, wtedy może poprosić o pomoc zewnętrzną instytucję finansującą, która pomoże nie tylko zebrać potrzebne środki, może zaoferować pożyczkę na wkład własny, ale może także wspierać bieżącą i inwestycyjną działalność placówki. Co więcej – pośrednictwo takiej instytucji realnie zwiększa szanse na uzyskanie dotacji podczas aplikowania o dofinansowanie z UE.

Instytucje wspierające finansowanie ZOZ-ów

Takie instytucje to podmioty, które kompleksowo są w stanie pomóc nie tylko zadłużonym placówkom, ale także oferują doradztwo i wsparcie finansowe jednostkom planującym zakupy, budowę lub modernizację. Ułatwiają także uzyskanie środków z funduszy europejskich, a nawet zaproponują korzystne umowy leasingowe dedykowane dla placówek medycznych (tzw. medleasing). Takie instytucje pełnią funkcje swoistego gwaranta wypłacalności placówki, są jej kredytodawcą i pośrednikiem finansowym. Banki chętniej udzielają kredytu zadłużonej placówce, wiedząc, że taka instytucja stoi za finansami szpitala. Wbrew pozorom pomoc takiej instytucji nie kosztuje dużo – ich marże są na porównywalnym, a często nawet niższym poziomie niż marże banku. 

Firmy z tego sektora przeżywają obecnie intensywny rozwój, co widać po szybko zwiększającej się liczbie placówek, które korzystają z ich usług. Współpraca z taką instytucją daje wiele korzyści, po pierwsze – rozwiązuje problemy z zabezpieczeniem zobowiązań wobec kontrahentów, po drugie – pozwala na uzyskanie środków finansowych na rozwój i modernizację placówki, a po trzecie – ułatwia współpracę z dostawcami. Pośrednictwo takiej instytucji pozwala często wynegocjować niższe oprocentowanie kredytów lub zakup sprzętu po niższych cenach.