Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Finansowanie zakupów i inwestycji w placówkach medycznych – Przegląd możliwości

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-07-23
Dostosowanie oddziałów do wymogów unijnych, rozbudowa, modernizacja, nowa inwestycja, zakup sprzętu czy doposażenie – placówki medyczne muszą się rozwijać by nadążać za konkurencją i szybko zmieniającym się rynkiem. a to wszystko kosztuje, i to sporo. Skąd brać pieniądze i jaką formę finansowania wybrać? Do kogo zwrócić się o pomoc w uzyskaniu funduszy?

Jakiekolwiek zmiany w placówkach medycznych oznaczają ogromne koszty. Ale są one nieuchronne. Lepsze wyposażenie to przede wszystkim wyższa jakość leczenia, poza tym placówki z kiepskim sprzętem i przestarzałą infrastrukturą są mało konkurencyjne, co z kolei ma przełożenie na przychody, które generują. Mimo trudnej sytuacji, przy stale rosnących kosztach i coraz większych problemach z kontraktowaniem z NFZ-u, osoby zarządzające placówkami medycznymi są w stanie znaleźć pieniądze na nowe inwestycje. A i możliwości pozyskania środków są coraz większe: leasing, kredyt, pożyczka, zakupy na raty, dofinansowanie unijne, konsolidacja i organizacja grup zakupowych. Pojawia się tylko pytanie – co wybrać? Które formy finansowania będą najkorzystniejsze dla placówki?

O wyborze najkorzystniejszego narzędzia finansowania decyduje wiele czynników. Placówki medyczne chętnie korzystają z bankowych kredytów inwestycyjnych i jest to zazwyczaj najbardziej dostępne źródło finansowania dla inwestycji. Zdarzają się sytuacje, kiedy jednostka nie może za jego pomocą sfinansować całości przedsięwzięcia – wtedy najkorzystniej jest połączyć go ze sprzedażą na raty lub pożyczką. Takie rozwiązanie jest najlepsze pod względem ponoszonych kosztów finansowania. Jest jednak pewien warunek – kredyt inwestycyjny wymaga najczęściej zaangażowania w realizowany projekt organu założycielskiego, który musi udzielić jednostce poręczenia takiego kredytu. Rzadko i raczej niechętnie banki akceptują inne zabezpieczenia jak np. cesja kontraktu z NFZ-em czy wyłącznie zastaw lub przewłaszczenie na finansowanej inwestycji. 

Zdaniem specjalistów kredyt bankowy jest najtańszą formą finansowania, ale jednocześnie najmniej dostępną dla placówek medycznych. Banki niechętnie finansują inwestycje, które trudno zabezpieczyć, jak np. prace budowlane lub rozbudowę sieci informatycznej. Jeśli dodamy do tego kłopoty ze zdolnością kredytową placówek i brak długoterminowych umów z NFZ-em, to stajemy przed poważnym problemem – skąd wziąć pieniądze na inwestycje? A co w sytuacji, kiedy na planowany projekt składają się zarówno prace budowlane, jak i zakup sprzętu medycznego? W takich sytuacjach najlepiej jest sięgnąć po pożyczkę, leasing lub zakupy na raty, które odpowiednio dobrane pozwalają na łatwe i tanie finansowanie przedsięwzięć. Warto w takiej sytuacji poprosić o wsparcie wyspecjalizowane instytucje finansowe, które doradzą najlepsze rozwiązanie.

Instytucje finansowe specjalizujące się w obsłudze rynku medycznego oferują dopasowane do potrzeb inwestora pożyczki. Ich zaletą jest brak konieczności przedstawiania skomplikowanych zabezpieczeń, często takie finansowanie realizowane jest jedynie przy zabezpieczeniu w postaci weksla in blanco. Bardzo istotną cechą pożyczki, w porównaniu do innych form finansowania, jest zwolnienie tej usługi z VAT, który dla placówki medycznej jest realnym kosztem podnoszącym wartość realizowanej inwestycji.

Tagi: finansowanie