Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Monitory medyczne – który wybrać?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-07-09
Monitory medyczne – który wybrać?

Monitory medyczne – który wybrać?

W dobie powszechnej cyfracji badań obrazowych monitory medyczne stały się niezbędnym elementem skutecznej diagnostyki. Który wybrać dla swojej placówki? Co proponują producenci i jakie parametry są ważne?

Dbałość o jak najlepszy sprzęt cyfrowy, organizację pracowni i skuteczną ochronę radiologiczną trzeba jeszcze uzupełnić o wysokiej jakości stacje diagnostyczne, a przede wszystkim o dobre monitory medyczne. Uzyskanie cyfrowych zdjęć dobrej jakości to jedno, a ich poprawna interpretacja to druga połowa sukcesu na drodze do skutecznej diagnostyki. Wiadomo, że nie tylko w pracowniach radiologicznych, ale też w szpitalnych izbach przyjęć czy na oddziałach ratunkowych, szybka i skuteczna analiza stanu chorego może uratować życie.

Oferta monitorów medycznych dostępnych na rynku jest tak szeroka, że nietrudno znaleźć sprzęt najbardziej odpowiadający wymaganiom konkretnej placówki. Na początek warto się zastanowić nad typem monitora – kolorowy (tzw. referencyjny) czy monochromatyczny (diagnostyczny). Bez względu na rodzaj, sprzęt powinien charakteryzować się wierną, wysoką jakością obrazu, z jak najkrótszym czasem stabilizacji jasności obrazu po włączeniu monitora (maksymalnie do 2 minut). Pojawiły się już na rynku monitory, które pozwalają na jednoczesne oglądanie zarówno monochromatycznych obrazów cyfrowych, ucyfrowionych, zdjęć klatki piersiowej, jak i obrazów kolorowych, nawet takich jak rekonstrukcja 3D czy fuzja wielu badań. Warto zorientować się, jak długo różne modele monitorów zachowują początkową jakość wyświetlania obrazów. To ważne, szczególnie w sytuacji, kiedy porównuje się stare i nowe zdjęcia tego samego pacjenta. Poszczególni producenci deklarują od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat okresu gwarancyjnego na niezmienność podświetlania obrazów.

Kolejna kwestia to wielkość monitora i jego konfiguracja panelowa. I tu rozrzut jest od małych jednopanelowych monitorów diagnostycznych aż po wielkoformatowe kilku-kilkunastopanelowe (nawet 50-60”) na sale operacyjne. W przypadku tych drugich można wręcz mówić o stacjach diagnostycznych, pozwalających na jednoczesne przeglądanie zdjęć z różnych nośników (sieć szpitalna, płyta CD/DVD, dyski zewnętrzne podłączane do gniazd USB, itd.), uzyskanych z różnych źródeł (np. RTG, TK, MRI). Dostępne na rynku modele najczęściej mają rozdzielczość z zakresu od 1 do 4 megapikseli i takie zwykle są wystarczające do codziennej pracy. Wyższą półkę stanowią monitory o rozdzielczości aż 8 megapikseli z 10-bitową skalą koloru, co umożliwia nawet bardzo dokładną i szczegółową analizę konstrukcji trójwymiarowych. Inne będą monitory dla tomografii komputerowej, inne dla mammografii, a jeszcze inne do obrazów trójwymiarowych. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ważne, aby monitory posiadały wszystkie niezbędne certyfikaty medyczne (w tym MD/93/42/EEC) oraz muszą podlegać kalibracji zgodnie ze standardem DICOM. Można zastanowić się nad wyborem monitora z podświetleniem diodami LED, które zużywa znacznie mniej energii niż podświetlenie CCFL wykorzystywane w większości monitorów LCD. Szczególnie w przypadku monitorów do sal operacyjnych, ważna jest jakość widzenia z różnej odległości i pod różnym kątem. Ważne, aby monitor charakteryzował się szerokimi kątami widzenia z jak najmniejszym przesunięciem odcieni, co pozwala na ocenę zdjęć nawet przy bardzo dużym kącie patrzenia na ekran.