Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Infrastruktura oddziału – Systemy panelowe a wykładziny – co lepsze?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-07-02
Trudno jednoznacznie wskazać, która opcja jest lepsza. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. To, na co padnie wybór wynika przede wszystkim ze specyfiki konkretnego pomieszczenia. Duża zaletą zabudowy panelowej jest na pewno szybkość i łatwość montażu oraz możliwość „schowania” wszelkich instalacji i przewodów pod panelami. W sytuacji naprawy lub modernizacji wystarczy demontaż jednego lub kilku elementów zabudowy bez potrzeby niszczenia całej ściany. Jeśli natomiast zaistnieje potrzeba instalacji umywalek, półek lub szaf, to wystarczą dodatkowe wzmocnienia w panelach, aby to umożliwić. W panele sufitowe można wmontować oświetlenie i klimatyzację, a z panelami ściennymi można zintegrować drzwi, okna, okienka rewizyjne, negatoskopy, wentylację, a nawet głośniki i gniazdka elektryczne. Zabudowę konkretnego pomieszczenia zwykle realizuje się zgodnie z indywidualnym projektem.

Z kolei wykładziny zwykle montuje się w postaci dużych fragmentów, co dodatkowo minimalizuje liczbę połączeń – i jest to ich niewątpliwa zaleta. Materiały wykładzinowe cechuje wysoka aseptyka – łatwo można je czyścić i dezynfekować, są nieporowate, często pokryte warstwą antybakteryjną. Dzięki małej powierzchni połączeń nie gromadzą zanieczyszczeń, są obojętne chemicznie, nienasiąkliwe i odporne na promieniowanie. I co bardzo ważne – cechują się dużą uniwersalnością zastosowania – od umywalek, myjni chirurgicznych, stołów laboratoryjnych, okładzin ściennych, przez stanowiska do pielęgnacji noworodków, aż po blaty łazienkowe, biurka i blaty recepcji i stanowisk pielęgniarek. 

W przypadku wykładzin warta rozważenia jest opcja wykonania pokrycia drzwi z tego samego materiału, co ściany. Znacznie ułatwia to mycie i dezynfekcję całego pomieszczenia. Wykładziny często pokryte są dodatkową substancją (np. poliuretanem) o zwiększonej odporności chemicznej, co sprawia, że są odporne na działanie silnych związków dezynfekujących, przez co są trwalsze. W salach podwyższonego nadzoru medycznego (np. na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, w blokach operacyjnych), gdzie należy zadbać o prawidłowe działanie aparatury monitorującej parametry życiowe pacjentów, należy pamiętać o wykładzinach prądoprzewodzących. By spełnić swoje funkcje, wykładziny te montowane są z wykorzystaniem przewodników (np. miedzi). Cały system podłącza się do sieci uziemiającej budynku. W ten sposób odprowadza się zbędne ładunki elektryczne, które mogłyby zakłócić pracę aparatury monitorującej.

Materiały podłogowe powinny być antypoślizgowe, odporne na ścieranie, wgniatanie i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Przy montażu trzeba zadbać o obłe połączenia między ścianą o posadzką, wyoblenie narożników i ostrych krawędzi – ma to wpływ na łatwość czyszczenia.