Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Mały przegląd mebli medycznych

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-06-18
Łóżka do opieki długoterminowej 

Przy wyborze tego typu łóżek warto postawić przede wszystkim na wygodę. Specyfika oddziałów opieki długoterminowej, hospicjów i domów opieki wymusza wyposażenie placówki w wysokiej jakości łóżka, które z jednej strony zapewnią maksymalną wygodę chorym, a z drugiej – ułatwią personelowi obsługę łóżka i opiekę nad pacjentem. Im więcej regulowanych segmentów ma takie łóżko, tym lepiej. Te nowsze modele mają możliwość elektrycznej regulacji oparcia pleców, ud, podudzia, wysokości, poszczególnych segmentów. Warto zwrócić uwagę na sposób montowania, opuszczania i regulacji barierek bocznych, które zabezpieczają przed wypadnięciem pacjenta. Ważne są również opcje zamocowania dodatkowego wyposażenia jak: tuleje do wysięgnika z uchwytem, ram lub wieszaka na kroplówki, możliwość zamocowania pulpitów, stolików do posiłków, uchwytów na baseny czy woreczki urologiczne. 

Wspominając o wyposażeniu do łóżek, nie można zapomnieć o materiałach przeciwodleżynowych. Osoby, które z różnego powodu są zmuszone do długotrwałego leżenia są szczególnie narażone na powstanie bolesnych odleżyn, które nie tylko pogarszają stan zdrowia, ale też samopoczucie pacjenta. Zdecydowanie polecane przez specjalistów są materace przeciwodleżynowe pneumatyczne o konstrukcji bąbelkowej, kanałowej lub rurowej. Materace pneumatyczne połączone są ze stale pracującą pompą, która co pewien czas zmienia siłę nacisku w miejscach, w których ciało pacjenta styka się z powierzchnią materaca. Najlepsze są materace skonstruowane z wielu komór, które naprzemiennie i automatycznie wypełniają się powietrzem, dostosowując się do ciała chorego i cyklicznie zmieniając punkty podparcia osoby na nim leżącej w taki sposób, aby nie było obszarów, w których jest stale uciśnięte. Dzięki temu ciało pacjenta jest stale na tej samej wysokości, co zmniejsza dyskomfort leżącego i zapobiega powstawaniu bolesnych odleżyn.

Stoły rehabilitacyjne

Kolejną kategorię stanowią stoły rehabilitacyjne – wykorzystywane do masażu, do badań i zabiegów fizykoterapeutycznych, w gabinetach kosmetycznych i rehabilitacyjnych. W przypadku stołów stacjonarnych możemy wybierać wśród trzech rodzajów – z ręczną, hydrauliczną i elektryczną regulacją wysokości. W zależności od materiałów, konstrukcji i dodatkowego wyposażenia za stół stacjonarny do masażu zapłacimy od 2 do 5-6 tys. zł. Warto wybierać stoły z przynajmniej kilkoma segmentami, gdyż pozwalają na lepsze ułożenie pacjenta. Jest to szczególnie przydatne w rehabilitacji, gdyż umożliwia izolację i ćwiczenia wybranych grup mięśni. Dlatego przyjrzyjmy się, czy stół ma regulowany zagłówek (z wycięciem na twarz) i podnóżek, niezależnie regulowane podłokietniki i podnoszony odcinek lędźwiowy. Jeśli stół ma być przemieszczany – warto zadbać o doposażenie w kółka mocowane na nogach stołu do łatwego transportu.

Nieco inne parametry będą istotne przy zakupie stołów składanych do masażu. Tu do wyboru mamy stoły drewniane lub metalowe. Kluczowymi cechami tych stołów jest ich waga, łatwość transportu, wytrzymałość i wygląd po złożeniu. Zwróćmy też uwagę na możliwość doposażenia w podgłówek, podłokietniki, dodatkowe półki i wieszaki – to się przydaje w praktyce. Przed zakupem stołu składanego przyjrzyjmy się detalom, bo to one często decydują o przydatności i komforcie pracy ze stołem. Jeśli wybierzemy stół drewniany, upewnijmy się, że wykonany jest z wysokiej jakości drewna, mocnego i odpornego na wilgoć i zadrapania. Stół musi mieć stabilną konstrukcję zabiegającą drganiom podczas pracy, trwałą i łatwą do czyszczenia tapicerkę, i co ważne - odporną na olejki do masażu. 

Stoły i fotele do badań

Jeszcze inną kategorię stanowią stoły i fotele do badań. Te powinny mieć przede wszystkim stabilną metalową podstawę, możliwość sprawnej regulacji, łatwą w czyszczeniu i estetyczną tapicerkę oraz liczne opcje mocowania dodatkowego wyposażenia. Fotele wykorzystywane w stomatologii, ginekologii i chirurgii powinny pozwolić lekarzowi na swobodny dostęp do pacjenta i jego odpowiednie ułożenie. Jednak nie wolno zapomnieć o wygodzie pacjenta i warto zadbać, aby podczas badania lub zabiegu było mu po prostu wygodnie.

Dobry fotel powinien mieć szeroki zakres regulacji, elektryczne sterowanie (przez pedał nożny lub bezprzewodowo), z opcją pozycjonowania i obracania. Warto zwrócić uwagę na wygodne i miękkie siedzisko fotela, wykonane bezszwowo, co ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń w szczelinach. Zwróćmy uwagę na to, co wchodzi w skład standardowego wyposażenia, a co trzeba będzie dokupić. Przydatne są pojemniki, uchwyty, zaciski, podpory, wieszaki lub opcja zamontowania dodatkowej przystawki, wysięgnika lub ramienia np. do kolposkopu. W ginekologii świetnie sprawdzają się fotele z wbudowanymi szufladami, w których zawsze pod ręką można mieć niezbędne narzędzia i sprzęt jednorazowy.