Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Sprzęt anestezjologiczny - mobilny czy stacjonarny?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-05-28
Sprzęt anestezjologiczny - mobilny czy stacjonarny?

www.inmed.pl

Sprzęt anestezjologiczny - mobilny czy stacjonarny?

www.draeger.com

W zależności od rodzaju wykonywanych zabiegów i ilości miejsca, jakim dysponuje placówka, można rozważać kwestię zakupu urządzenia stacjonarnego (najczęściej zawieszanego na szynie ściennej) lub mobilnego (na podstawie z wózkiem). Biorąc pod uwagę obecny trend do budowy uniwersalnych aparatów o szerokim spektrum zastosowania, warto rozważyć inwestycję w mobilny sprzęt. Dlaczego? Z prostej przyczyny – urządzenie można wykorzystać w wielu miejscach w zależności od zapotrzebowania.

Warto rozważyć również kwestię podłączenia gazów medycznych. Przy aparatach stacjonarnych wygodniejsze jest podłączenie do centralnej sieci rurociągowej, przy mobilnych kolumnach lepiej sprawdzają się niezależne źródła zasilania gazami. W tym drugim przypadku sprzęt fabrycznie często wyposażony jest w zestawy dodatkowych butli o różnej pojemności, sprężarki czy koncentratory tlenu. Istnieje też opcja pośrednia – podłączenie mobilnej aparatury do panelu z zaworami gazowymi np. na prowadnicy podwieszanej do sufitu. Z opinii użytkowników wynika, że ta opcja świetnie się sprawdza – cały układ łatwo przemieścić i dopasować do aktualnej sytuacji. 

W codziennej praktyce warto mieć na wyposażeniu oba rodzaje aparatów. Nawet korzystając na co dzień ze sprzętu podłączonego do centralnej sieci gazowej, warto rozważyć zakup kilku urządzeń z niezależnym zasilaniem z butli. Są one szczególnie przydatne np. podczas problemów z centralną siecią gazową, gdyż pozwalają na autonomiczne działanie sprzętu. Ale wiąże się to z kwestią dobrego zasilania bateryjnego mobilnych kolumn. Te standardowe wytrzymują średnio od 30 do nawet 120 minut bez zasilania sieciowego. Aby działały dłużej trzeba dokupić dodatkowe moduły zasilające.

Niezależnie od tego, czy aparat do znieczulania jest stacjonarny czy mobilny, warto dokładnie przyjrzeć się jakości podzespołów, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pacjentów. Ważne są układy wentylacyjne – obecnie standardem już są respiratory sterowane elektroniczne z kilkoma różnymi trybami wentylacji, które w sytuacji przekroczenia limitów (np. zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w układzie) są w stanie szybko i precyzyjnie informować o nieprawidłowościach. Dobry sprzęt anestezjologiczny jest nie tylko w stanie jednocześnie monitorować nawet kilkanaście parametrów życiowych pacjenta, ale także czytelnie je przedstawiać. Dlatego też ważna jest jakość i ergonomia monitorów funkcji życiowych do nadzorowania pracy serca, ciśnienia krwi, tętna czy stopnia natlenowania krwi – pulsoksymetrów. Często wymienione parametry zebrane są w zintegrowany system monitorujący – ważne, aby ten panel był przejrzysty i pozwalał na szybką ocenę stanu pacjenta.