Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mammografu?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-05-21
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mammografu?

www.mar-med.pl

Które parametry są ważne? Jak ucyfrowić dobry sprzęt analogowy i jakie nowe rozwiązania pojawiają się w sprzęcie mammograficznym?

W tych nowszych aparatach w standardzie zagościły takie parametry jak: kontrola parametrów ekspozycji, automatyczna kalibracja, testowanie układów, wysokiej klasy detektory, skrócenie czasu ekspozycji, przyjazny i prosty w obsłudze interfejs. Ale najważniejszy jest system ucisku na pierś podczas badania. Producenci proponują tu różne rozwiązania – płytki dociskowe o stałym lub zmiennym profilu docisku. Warto wspomnieć o systemie zwanym „µPress”, który pozwala na zmniejszanie prędkości ruchu płytki uciskowej proporcjonalnie do narastającej siły nacisku na pierś. Inne ważne parametry są związane z kompresją – czy jest sterowana ręcznie czy automatycznie, jakie rodzaje są dostępne w aparacie, a także system dobierania i wyświetlania wartości kompresji.

Z innych przydatnych funkcji warto pomyśleć o instalacji stacji diagnostyczno-opisowej, która jest bardzo pomocna przy opisie i obróbce zdjęć. Taka stacja znacznie ułatwia i przyspiesza pracę personelu, i co za tym idzie - podnosi wydajność sprzętu. W przypadku sprzętu cyfrowego zestaw wyposażony jest w oprogramowanie dedykowane do mammografii. Można dokupić także specjalistyczne programy typu: narzędzia graficzne do szczegółowej obróbki zdjęć, obsługa baz danych pacjentek i połączenie z centralną siecią szpitalną. 

Cyfrowy aparat za mniej niż milion – czy to możliwe?

Jeśli placówka dysponuje całkiem niezłym aparatem analogowym, a nie stać jej na zakup cyfrowego sprzętu, to może sięgnąć po rozwiązanie pośrednie – ucyfrowienie metodą CR. Zestaw do pośredniej mammografii cyfrowej składa się z aparatu analogowego, kaset, skanera i komputerowej konsoli do obróbki zdjęć – jego koszt waha się w przedziale od 350 do 500 tys. zł. To wciąż duża kwota, ale już znacznie łatwiejsza do zdobycia dla placówki. Szacuje się, że inwestycja w ucyfrowienie zwraca się średnio po 2-3 latach eksploatacji, ale bezpośrednio zależna jest od liczby wykonywanych badań. I co bardzo ważne – według rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Zdrowotnej pośrednie ucyfrowienie mammografii jest uznane za pełnoprawną alternatywę dla mammografów cyfrowych. Co więcej – stawka płacona przez NFZ za badanie mammograficzne jest taka sama, bez względu na to, czy używa się cyfrowego czy ucyfrowionego mammografu. 

Co nowego w mammografii?

Rynek ewidentnie zmierza w kierunku cyfrowej i wirtualnej mammografii. Doskonałym tego przykładem jest technologia zwana tomosyntezą, która pozwala na otrzymanie trójwymiarowego obrazu badanej piersi. Najpierw aparat wykonuje serię zdjęć pod różnym kątem, by na ich podstawie wygenerować przestrzenny model. 

Stosowane powszechnie przez światowe ośrodki kliniczne i powoli widoczne także w Polsce są systemy biopsyjne, czyli układy do biopsji piersi w pozycji poziomej z systemem próżniowym. Umożliwiają dokładne i precyzyjne zlokalizowanie zmiany chorobowej w piersi poprzez możliwość szybkiej obróbki cyfrowego zdjęcia na monitorze. Dzięki systemom biopsyjnym można także usuwać niewielkie ogniska chorobowe, nawet te niewyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Dużym ułatwieniem jest wykonywanie badań w pozycji poziomej, co znacznie ułatwia dostęp do badanego obszaru, a sam zabieg charakteryzuje się minimalną inwazyjnością. 

Inną nowinką są systemy do próżniowej biopsji piersi. Są to niewielkie urządzenia, które pozwalają na precyzyjną diagnostykę zmian wykrytych podczas standardowego badania mammograficznego, USG lub w czasie samokontroli piersi. Dużą zaletą jest możliwość przeprowadzenia zabiegu pod kontrolą obrazowania stereotaktycznego, USG lub MRI. Zabiegi wykonywane z użyciem tej metody są krótkie (około 15 minut) i mało inwazyjne. Pacjentka po jego zakończeniu może opuścić gabinet, co może oznaczać ogromne oszczędności dla oddziałów chirurgicznych. Rozwinięciem tej metody są urządzenia do biopsji z funkcją kalibracji i samooczyszczania z dezynfekcją. Cały cykl pracy - na który składają się: pobranie próbki, kalibracja i czyszczenie – trwa jedynie 5 minut! Te urządzenia mają jeszcze inne zalety, m.in. możliwość pobrania całych i nienaruszonych wycinków do badania lub praca pod kontrolą ultrasonografu lub rezonansu magnetycznego.