Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Infrastruktura bloku operacyjnego i oddziału – co wybrać?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-05-14
Infrastruktura bloku operacyjnego i oddziału – co wybrać?

www.alvo.pl

Infrastruktura bloku operacyjnego i oddziału – co wybrać?

www.alvo.pl

Infrastruktura bloku operacyjnego i oddziału – co wybrać?

www.cci.com.pl

Pokrycie ścian, stoły, blaty, drzwi – stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia placówek. Dlaczego? Bo pełnią kluczową rolę w utrzymaniu aseptyki pomieszczeń i sal operacyjnych. Jakie materiały wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze elementów infrastruktury bloku operacyjnego i oddziału?

Obecnie największą popularnością cieszą się systemy zabudowy całych pomieszczeń, szczególnie w przypadku sal operacyjnych. Takie rozwiązanie pozwala na pokrycie jednym materiałem ścian i podłóg oraz ich szczelne, bezfugowe połączenie. A jakich materiałów użyć? Opcji jest kilka, a wśród nich pokrycie ścian wykładzinami, warstwami syntetycznymi, farbami przeznaczonymi specjalnie dla placówek medycznych, ale też systemy zabudowy z tworzyw sztucznych lub stali szlachetnej.

Nie zaleca się pokrywania ścian i podłóg płytkami ceramicznymi. Choć ich zastosowanie ciągle jest dopuszczalne, to już w niedalekiej przyszłości mają się zmienić przepisy to warunkujące. Kilka krajów europejskich już zabroniło ich stosowania. Odchodzi się od płytek, głównie ze względu na niebezpieczeństwo gromadzenia się zanieczyszczeń w rowkach między nimi i przez trudności w ich czyszczeniu. Rynek zmierza w kierunku zwartych pokryć ścian, łatwo zmywalnych, nie gromadzących drobnoustrojów, z warstwami antybakteryjnymi, z minimalną powierzchnią połączeń.

Przy wyborze materiałów warto przede wszystkim przemyśleć kwestię, czy zastosowanie konkretnego materiału umożliwi utrzymanie wymaganego poziomu aseptyki w konkretnym pomieszczeniu. Higiena zawsze jest priorytetem w salach operacyjnych, salach oddziału lub gabinetu, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka cech systemów zabudowy, do których zalicza się przede wszystkim łatwość czyszczenia i dezynfekcji, gładkie, łatwo zmywalne powierzchnie z minimalnymi połączeniami, systemy uziemiające, duża wytrzymałość mechaniczna i antypoślizgowość. Pokrycia ścian i podłóg są dostępne w całej gamie kolorów – i warto to wykorzystać. Poza niewątpliwym znaczeniem estetycznym różnobarwne wykładziny i posadzki mogą wyznaczyć drogi komunikacyjne w obiekcie lub podłużyć do oddzielania stref np. brudnej od czystej.

Wymogi prawne

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 10 listopada 2006 roku w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej:
  • podłogi powinny być wykonane z materiałów umożliwiających ich mycie i dezynfekcję,
  • połączenie ścian z podłogą powinno zostać wykonane w sposób bezszczelinowy,
  • w pomieszczeniach wymagających częstego mycia i dezynfekcji ściany na całej wysokości powinny być wykończone na całej swojej wysokości powinny być wykończone w sposób zabezpieczający ścianę przed zawilgoceniem,
  • sufity podwieszane w salach o podwyższonych standardach higienicznych (m.in. sale pooperacyjne, zabiegowe, porodowe, oddziały anestezjologii i intensywnej terapii) powinny być wykonane w sposób zapewniający szczelność i gładkość powierzchni.