Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Dlaczego warto zainwestować w centralny system gazów medycznych?

Milena Pietrzykowska/MedicalOnline.pl | 2012-05-07
Dlaczego warto zainwestować w centralny system gazów medycznych?

www.inmed.pl

Dlaczego warto zainwestować w centralny system gazów medycznych?

www.multimed.com.pl

Choć największym odbiorcą gazów medycznych ciągle pozostają publiczne placówki, jednak daje się zauważyć coraz większy udział sektora prywatnego. Coraz więcej jednostek inwestuje w centralny system gazów medycznych - i to nie tylko dla wygody, bezpieczeństwa i unowocześnienia placówki, ale też dla zwiększenia swoich szans na kontrakt. Nowoczesny system gazów medycznych może być ważną kartą przetargową w rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia w dyskusji o wydajności placówki. Wdrożenie centralnego systemu rurociągowego to trudne i kosztowne wyzwanie, ale warto!

W większości placówek gazy medyczne muszą być dostarczane. Można to robić albo przy użyciu butli albo instalując centralny system rurociągowy. Co wybrać? To tak naprawdę zależy od wielkości placówki i jej zapotrzebowania na gazy. W przypadku małych gabinetów, jeśli nie ma możliwości instalacji centralnej sieci, w większości przypadków gazy dostarczane z butli pokrywają zapotrzebowanie. Jednak z drugiej strony – nie da się przecenić zalet centralnego systemu. Parametry gazów „ze ściany” są ciągle monitorowane, w przypadku awarii – punkty kontrolno-pomiarowe natychmiast odcinają dopływ gazów lub włączają awaryjne zasilanie, a system czuwa nad poprawnością działania całej instalacji. Taka sieć ma możliwość nieprzerwanej pracy, uzależnionej jedynie zapotrzebowaniem oddziału lub gabinetu, nie zakłóconej przez przymus wymiany pustej butli. To wpływa nie tylko na logistykę – nie ma potrzeby transportu butli (pełnych i pustych) i ich instalacji. Ma też znaczenie dla utrzymania wysokiego poziomu sanitarnego placówki, ogranicza przenoszenie patogenów przez zabrudzone butle, co ma szczególnie znaczenie w salach operacyjnych, gabinetach zabiegowych, oddziałach intensywnej terapii, salach wybudzeniowych i pooperacyjnych. Co więcej – łatwe w obsłudze panele i kolumny przy łóżkach pacjentów to ogromna wygoda przede wszystkim dla personelu i możliwość szybkiej reakcji w razie potrzeby.

Instalować czy nie instalować?

Kiedy warto pomyśleć o centralnym systemie gazowym? Jeśli ten obecny w placówce system jest przestarzały lub niewystarczający, wtedy warto zastanowić się nad wymianą starej instalacji lub rozbudową już istniejącej. Obie te opcje są trudne do wykonania i wymagają sporych wydatków. Najlepiej i najtaniej montować instalację przy budowie nowej placówki lub przy rozbudowie już istniejącej. Przepisy prawa wymagają, aby wszelkie działania związane z budową i modernizacją sieci były prowadzone, a potem certyfikowane przez uprawnioną do tego firmę. Ma to wiele zalet – firma doradzi, zaplanuje, zamontuje, a potem zajmie się serwisowaniem instalacji. Dla każdej placówki sieć gazowa projektowana jest indywidualnie, dlatego ciężko jest mówić o konkretnej kwocie za cały system. Koszt zależy przede wszystkim od jakości wyposażenia, wielkości obiektu, długości rurociągów i liczby końcowych elementów (kolumny, punkty poboru, panele, przyłącza).

Za centralnym systemem przemawia również poszerzające się pole wykorzystania gazów w leczeniu i hospitalizacji. Zakres ich użycia jest coraz szerszy – to już nie tylko tlen, ale też podtlenek azotu i dwutlenek węgla. Wciąż najszerzej wykorzystywany jest tlen, ale pozostałe gazy znajdują nowe zastosowania. Podtlenek azotu, do tej pory używany głównie w anestezjologii, teraz sprawdza się również w kriochirurgii. Z kolei w przypadku dwutlenku węgla zwiększony popyt wynika z rozwoju technik laparoskopowych.